2. /
  4. /
  5. Mπράιτον & Χοβ –

Mπράιτον & Χοβ – Έβερτον 0-0

Μια λαβωμένη από τους τραυματισμούς Έβερτον, με τρεις νέες απουσίες να προστίθενται μόλις σήμερα, πάλεψε στον Αγγλικό νότο και κατάφερε να αποδράσει με τον βαθμό της ισοπαλίας με 0-0. Όλη η χρονιά παίζεται την Παρασκευή με την Τότεναμ , ελπίζοντας στην επιστροφή κάποιων εκ των τραυματιών.

Ο Carlo κυριολεκτικά έβαλε όποιους είχε στην βασική εντεκάδα σε ένα 3-4-2-1 , καθώς από τον πάγκο ο μόνος που έχει πάνω από δύο συμμετοχές με την ομάδα στην Premier ήταν ο Iwobi ενώ άλλα 5 παιδιά της ακαδημίας συμπλήρωναν την 7αδα. H ομάδα μας είχε την κατοχή της μπάλας στα πρώτα λεπτά και μπήκε πιο δραστήρια , προσπαθώντας να πιέσει ψηλά. Δυστυχώς με τους διαθέσιμυος πάικτες, υπήρχε σαφής έλλειψη σύνδεση της αμυντικής και της επιθετικής γραμμής με την Μπράιτον να το εαντιλαμβάνεται και να παίρνει σιγα σιγά μέτρα στο γήπεδο. Ωστώσο, ελάχιστες ήταν οι καλές ευκαιρίες μπροστά από τις δυο εστίες στα πρώτα 45′. Στο 31′ μετά από καλή κυκλοφορία, ο Mina κατάφερε με σωτήριο τάκλιν να προλάβει το σου του Maupay ενώ τρία λεπτά μετά ο Bissouma με ένα περίτεχνο ψαλιδάκι σημάδεψε πάνω από την εστία του Olssen. Στο δεύτερο ημίχρονο, η Brighton είχε την μπάλα στα πόδια της και προπάθησε να διαπεράσει την καλά οργανωμένη άμυνα μας. Σε μια κομπίνα από κόρνερ ο Moder στο 67΄δεν σημάδεωε σωστά ενώ τρια λεπτά μετά ο James σε αντεπίθεση έκανε μια σέντρασ σουτ από κοντινή απόσταση με τον Sanchez να διώχνει ασταθώς σε κόρνερ. Η τελευταία μαζική επίθεση της Brighton για το γκολ της νίκες ήρθε στο τρίλεπτο 76-78 με τα σουτ των Maupay και Wellbeck να σταματάνε στον Olsen , ο οποίος έβγαλε δύσκολα και την κεφαλιά του Dunk σε κόρνερ.Το Colpo Grosso θα μπορούσε να γίνει με τον Iwobi στο 91΄, ο οποίος υποδέχτηκε μια όμορφη πάσα του Coleman αλλά το τελείωμα του ήταν λίγο πάνω από την εστία του Sanchez.