2. /
  4. /
  5. O Adrian Heath στην

O Adrian Heath στην Everton.

Λένε πως τη μεταγραφική περίοδο του Ιανουαρίου οι μεταγραφές συνήθως δεν βγαίνουν και οι ομάδες δε συνηθίζουν να ξοδεύουν πολλά χρήματα.

Ο Howard Kendall στις 7 Ιανουαρίου του 1982 τους διέψευσε όλους όταν έκανε ρεκόρ ακριβότερης μεταγραφής του συλλόγου, 700.000 λίρες,  για να φέρει στην ομάδα τον Adrian Heath, έναν από του καλύτερους παίκτες της ομάδας τη δεκαετία του ’80!

Ήρθε στην ομάδα από τη Stoke City και παρέμεινε 6 χρόνια, πριν πάει στην Ισπανία για να παίξει στην Espanyol. Κέρδισε τους Evertonians από την πρώτη χρονιά, όταν αναδείχθηκε πρώτος σκόρερ με 18 γκολ σε όλες τις διοργανώσεις. Την επόμενη χρονιά, ενώ ήταν πάλι πρώτος σκόρερ μέχρι την 1η Δεκεμβρίου, ένας τραυματισμός του κόστισε τη χρονιά.

Συνολικά κατάφερε σε 307 αγώνες πέτυχε 94 γκολ, ενώ αναδείχθηκε πρώτος σκόρερ, μαζί με τους Kevin Sheedy και Trevor Steven το ’87.

“Ακόμη και σήμερα λέω πως είμαι περήφανος που έπαιξα για αυτό τον υπέροχο σύλλογο την καλύτερη περίοδο στην ιστορία του, και αυτό θα το πάρω στον τάφο μου”!

Το 1922 η πορεία της Everton στο κύπελλο τελείωσε πολύ νωρίς, μόλις στον 1ο γύρο. Υποδέχτηκε στο Goodison Park την Crystal Palace. ομάδα της 2ης κατηγορίας, και ηττήθηκε με 0-6!

Σημαντική λεπτομέρεια, ο τερματοφύλακας της ομάδας, Tom Fern, αγωνίστηκε σε όλη τη διάρκεια του αγώνα με τραυματισμό στο χέρι!

Μαρτυρίες της εποχής αναφέρουν πως ο αγώνας ήταν μονόπλευρος, με τον τερματοφύλακα της Crystal palace, Jack Alderson, μην έχοντας πολλά να κάνει, έτρωγε πορτοκάλια στην άλλη άκρη του γηπέδου, που του προσέφεραν οι φίλαθλοι της Everton…

Τέλος, σαν σήμερα το 1994, προσελήφθη ο Mike Walker ως μάνατζερ της ομάδας, με τις γνωστές συνέπειες(http://greek-toffees.blogspot.gr/2013/11/o-mike-walker-everton.html). Δε νομίζω να χρειάζεται περισσότερη αναφορά στο χειρότερο μάνατζερ στην ιστορία του συλλόγου…