2. /
  4. /
  5. Ένας τίτλος που χάθηκε

Ένας τίτλος που χάθηκε για τις γυναίκες στις λεπτομέρειες και ένα ντέρμπι που ακολουθεί με τη United

Σήμερα θα ξεκινήσω για τον τελικό κυπέλλου που χάθηκε στις λεπτομέρειες στην παράταση! Για την ακρίβεια στο 2ο ημίχρονο της παράτασης.

Δε θα σταθώ τόσο στις λεπτομέρειες του παιχνιδιού όσο στην προσπάθεια του γυναικείου συλλόγου να ανέβει level, το οποίο το καταφέρνει με ορθό τρόπο! Σαφώς και η Man. City είναι η καλύτερη ομάδα του νησιού και μία από τις καλύτερες ομάδες του κόσμου (το λέω αυτό για να αντιληφθούμε ότι παίζαμε με μία top class ομάδα! και να μην συγχαίουμε το αντρικό με το γυναικείο ποδόσφαιρο).

Όπως έχω αναφέρει και σε προηγούμενο άρθρο, κάθε μήνα κάνω μία ανασκόπηση της γυναικείας ομάδας για τον μήνα που πέρασε… Στο μήνα αυτό αγωνιστήκαμε κόντρα στη City ξανά για το League Cup χάνοντας πάλι με 3-1 (αγαπημένο σκορ από ότι φαίνεται) και αποκλειστήκαμε στη φάση των προημιτελικών! Όσον αφορά το πρωτάθλημα παίξαμε κόντρα σε Aston Villa νικώντας 0-6 (Raso 21’και 24′, Emslie 27′ και 53′, Gauvin 40′, Boye-Hlorkah 51′) στη συνέχεια αγωνιστήκαμε με τη West Ham νικώντας και πάλι με 3-1 ( Sorensen 8′ και η Graham στο 71′ και στο 92′ ολοκλήρωση την επιβλητική νίκη μας). Τέλος κάναμε και την πρώτη μας γκέλα στο πρωτάθλημα από μία αδύναμη ομάδα τη Brighton με 2-2 στην έδρα μας ( Christiansen 28′, Gauvin 71′), αν και καταφέραμε να ανατρέψουμε το 0-1 κατάφεραν και μας ισοφάρισαν 2-2… Παρόλα αυτά η βαθμολογία της Women’s Super League είναι:

12 Briston City Women 4 0 0 4 1 20 -19 0

Πάμε τώρα στο ερχόμενο παιχνίδι των αντρών κόντρα στη Man. United το Σάββατο, δυστυχώς μετά από δύο ανεπιτυχείς αποτελέσματα είμαστε ψηλά στη βαθμολογία, όμως πρέπει να ανακάμψουμε αν θέλουμε να φανούμε δυνατοί για την PL, από όσο ξέρω δεν θα αγωνιστούν οι Coleman και Richarlison. Τουλάχιστον επιστρέφουν οι υπόλοιποι παίκτες μας (Digne, Rodriguez). Γενικά η παράδοση μας κόντρα στους κόκκινους διαβόλους δεν είναι και τόσο ευνοϊκή…. Σε εντός έδρας παιχνίδια έχουμε 7 νίκες και 16 ήττες!!!!! Στα τελευταία 3 ματς έχουμε μία απ’ όλα νίκη, ήττα και ισοπαλία!

Ματς χαραγμένα στη μνήμη μου είναι τα εξής ματς!