2. /
  4. /
  5. ΣΤΑΝΤ ΝΙΟΝ-ΕΒΕΡΤΟΝ 1-2 (ΞΕΚΙΝΗΜΑ

ΣΤΑΝΤ ΝΙΟΝ-ΕΒΕΡΤΟΝ 1-2 (ΞΕΚΙΝΗΜΑ ΜΕ ΝΙΚΗ)

Με νίκη ξεκίνησε η Έβερτον στο πρώτο φιλικό της προετοιμασίας της επί της Ελβετικής ομάδας Σταντ Νιον με σκορ 1-2.

O Sean Dyche παρέταξε την ομάδα με ένα μείγμα έμπειρων παικτών, μαζί με νεαρούς. H Έβερτον δημιούργησε αρκετές ευκαιρίες και θα μπορούσε να προηγηθεί από το πρώτο ημίχρονο όμως στις πολλές ευκαιρίες που είχε η ομάδα μας δεν κατάφερε να σκοράρει.

Στο δεύτερο ημίχρονο στο 61′ μια υπέροχη διαγώνια ασίστ του Iwobi στον νεαρό Katia Kouyate μέσα στην περιοχή που άνοιξε το σκορ με ένα όμορφο τελείωμα. Λίγο αργότερα ο νεαρός Francis Okoronkwo κέρδισε πέναλτι που το μετέτρεψε σε γκολ ο Neal Maupay στο 70′. Η Ελβετική ομάδα που φέτος ανέβηκε στην β΄Εθνική  κατηγορία στην Ελβετία μείωσε στο 82′ με γκολ του Dougourd.

Η Έβερτον ξεκίνησε το παιχνίδι με τους Virginia, Godfrey, Tarkowski, Keane, Patterson, Iwobi, Gana, Warrington, McNeil, Maupay, Cannon ενω στο δεύτερο μημίχρονο περάσαν στο παιχνίδι και οι Doucoure, Hunt, Okoronkwo, Onyango και Kouyate