2. /
  4. /
  5. Άρσεναλ – Έβερτον 0-1

Άρσεναλ – Έβερτον 0-1

Άλλο ενα κεφάλαιο σε μια τρελή σεζόν , με την ομάδα μας να ξορκίζει φέτος άλλη μια κατάρα 25 χρόνων και να κερδίζει για πρώτη φορά στο Emirates και πρώτη φορά εκτός έδρας την Arsenal μετά το 1996 με 0-1 με αυτογκόλ του Leno σε σέντρα του Richarlison.

Πιο επιθετικά κατέβασε ο Carlo την ομάδα, κάνοντας πράξη τα λεγόμενα του ότι πλέον τα περιθώρια στενεύουνε. To παιχνίδι ήταν μοιρασμένο εξ’αρχής με τον DCL να απειλεί πρώτος με κεφαλιά για την ομάδα μας στο 12′, με τον Saka να απαντά με σουτ στο 18′ από καλό σημείο. Η πρώτη πραγματικά καλή ευκαιρία του πρώτου ημιχρόνου ήτανε το σουτ του Richarlison στο 29′ με τον Leno να κάνει ωραία επέμβαση. Στο 39′ ο φορμαρισμένος Gylfi εκτέλεσε ένα αριστουργηματικό φάουλ από μακρινή απόσταση με το δοκάρι να του βάζει φρένο στο να χριστεί σκόρερ για δεύτερο σερί παιχνίδι.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Arsenal μπήκε καλύτερα και είχε τα ηνία. Η είσοδος του Delph στην θέση του μέτριου Gomes δεν βοήθησε και η Arsenal είχε την κατοχή , χωρίς βέβαια να καταφέρνει να δημιουργήσει σοβαρές ευκαιρίες. Στο 52′ ο Richarlison ανέτρεψε μέσα στην περιοχή μας τον Ceballos, ωστώσο το VAR έδειξε οριακό offside του Pepe στην αρχή της φάσης. Στο 64′ ο Chambers μετά από κόρνερ βρέθηκε ολομόναχος λίγο έξω από το ύψος του πέναλτι, όμως το τελείωμα του ήταν πολύ κακό. Στο 67′ ο Ceballos δοκίμασε τα αντανακαλστικά του Pickford , ο οποίος ήλωσε παρών. Δέκα λεπτά μετά συνέβη η φάση που άλλαξε τον ρου του αγώνα. Ο Richarlison υποδέχθηκε ωραία, τρίπλαρε τον Chambers και έκανε μια σέντρα από τα δεξιά. O Leno έβαλε τραγικά τα χέρια του στην σέντρα, η οποία δεν είχε πορεία προς το τέρμα, και αυτη κατέληξε στο τέρμα του. Στα υπόλοιπα λεπτά ο Arteta ανέβασε την Arsenal ,η οποία δεν κατάφερε να απιελήσε ουσιαστικά μέχρι το 92′ . Τότε ο Martineli υποδέχθηκε μια κάθετη, ο Coleman είχε κακή αντίδραση αλλά το όμορφο και έξυπνο πλασέ του  , έβγαλε ο αλάνθαστος σήμερα Pickford.  Ένα τεράστιο τρίποντο που μας επιτρέπει να παλέψουμε έως την τελευταία αγωνιστική για την πολυπόθητη έξοδο στην Ευρώπη.