2. /
  4. /
  5. Έβερτον-Γουέστ Χαμ 0-1

Έβερτον-Γουέστ Χαμ 0-1

Σε ένα κακό παιχνίδι με ελάχιστες φάσεις η Έβερτον δεν ξεκίνησε όπως ελπίζαμε την χρονιά, έδειξε κουρασμένη χωρίς εμπνεύσεις και ρυθμό στο παιχνίδι της και γνώρισε την ήττα με 0-1 από την Γουέστ Χαμ.

Στο πρώτο ημίχρονο είδαμε ένα μέτριο παιχνίδι με τις δύο ομάδες να μην μπορούν να βρουν ρυθμό. Είναι χαρακτηριστικά ότι το παιχνίδι δεν είχε πάρα ελάχιστες φάσεις στο πρώτο ημίχρονο. Η μοναδική πραγματικά καλή ευκαιρία ήταν ένα σουτ του Bernard προς το τέλος του πρώτου ημιχρόνου που απέκρουσε εντυπωσιακά ο τερματοφύλακας Randolph της Γουέστ Χαμ με το 0-0 να είναι το φυσικό αποτέλεσμα του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο περιμέναμε η ομάδα να είναι καλύτερη αλλά τελικά ήταν χειρότερη μετά το πρώτο δεκάλεπτο που οι μπλε ήταν πιο δραστήριοι. Η  Γουέστ Χαμ ήταν αρκετά πιο επικίνδυνη και δημιουργούσε ευκαιρίες για να πετύχει γκολ. Ο Carlo Ancelotti έκανε δύο αλλαγές στην προσπάθεια του να δώσει λίγο μια ώθηση στην ομάδα βάζοντας στο παιχνίδι τον Andre Gomez και τον James Rondriguez που επέστρεψε μετά τον τραυματισμό του αλλά παρόλο που η ομάδα μας κυκλοφόρησε κάπως καλύτερα την μπάλα δεν κατάφερε να διασπάσει την εξαιρετική άμυνα της Γουέστ Χαμ. Σαν να μην έφτανε αυτό η ομάδα μας στο 86′ δέχθηκε γκολ όταν μετά απο ένα σουτ του Rice η μπάλα κόντραρε και ο Soucek με προβολή πέτυχε το γκολ που χάρισε την νίκη στην Γουέστ Χαμ.

Σε ατομικό επίπεδο αυτοί που προσπάθησαν για να αποφυγει η ομάδα μας την ήταν ο Doucoure και ο Mina.