4. /
  5. Έβερτον-Μάντσεστερ Σίτι 0-2

Έβερτον-Μάντσεστερ Σίτι 0-2

Σχόλιο

Με τα γνωστά μεσοαμυντικά προβλήματα η Έβερτον παρά το ότι δεν ήταν κακή, έχασε απο την Μάντσεστερ Σίτι με 0-2.

Η Σίτι ξεκίνησε πολύ δυνατα και στα πρώτα δεκα λεπτά είχε ήδη δύο κλασικές ευκαιρίες με τον Aguero να ανοιξει τό σκορ όμως ο Tim Howard ήταν καλός και απέτρεψε τον κίνδυνο.Η ομάδα μας ισορόπησε και έφτασε σε μια καλή ευκαιρία με τον Lukaku στο τέλος του ημιχρόνου.Το δεύτερο ημίχρονο συνέβη ότι περίπου και στο πρώτο η Σίτι ξεκίνησε ξανά δυνατά και αυτη την φορά έφτασε στο γκολ με τον Kolarov. Η Έβερτον εκ νέου ισορόπησε το παιχνίδι και έφτασε σε καλές ευκαιρίες στο 78′  που οι Lukaku και Naismith δεν κατάφεραν να σκοράρουν όσο στο 81′,  η κεφαλιά του Gareth Barry αποκρούστηκε πάνω στην γραμμη απο τον Kompany.Στο 88′ λεπτό το παιχνίδι έλαβε τέλος όταν ο Nasri πλάσαρε τον Howard (εχει ευθύνη για το γκολ) και κάπως έτσι διαμορφώθηκε το τελικό 0-2.Σε ατομική απόδοση νομίζω ότι είναι ώρα να σταθούμε στα φθηνά γκολ πο δέχεται ο Tim Howard που παρά το καλό του ξεκίνημα η απόδοση του δεν ήταν καλή.Ενω αρκετα καλά τα πήγε ο Galloway που δυστηχώς έφυγε τραυματίας (προσωπικά καταλάβαίνω γιατί έπαιζε στην θέση του Oviedo αν και δεν καταλαβαίνω γιατί δεν ήταν κάν στην αποστολή ο Κοσταρικανός.)