2. /
  4. /
  5. Γουέστ Μπρομ – Έβερτον

Γουέστ Μπρομ – Έβερτον 0-2

Η 4η αγωνιστική της Πρέμιερ Λιγκ έμελλε να είναι και η τυχερή για την Έβερτον, καθώς πέτυχε την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα με σκορ 0-2 στην έδρα της Γουέστ Μπρόμ.

1ο ημίχρονο) Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για την ομάδα μας, καθώς μόλις στο 2′ ο Λουκάκου με εκπληκτικό σούτ άνοιξε το σκόρ και έβαλε τις βάσεις για το τρίποντο. Στη συνέχεια του πρώτη μέρους η ομάδα μας έπιασε μια μέτρια απόδοση χωρίς τίποτα το ιδιαίτερο. Η Γουέστ Μπρόμ ήταν αυτή που πίεσε για την ισοφάριση, είχε κάποιες καλές φάσεις για να σκοράρει χωρίς όμως να τα καταφέρνει. Για την ομάδα μας το μόνο αξιόλογο ήταν 2 μακρινά σουτ των Μιραλάς και Λουκάκου.

2ο ημίχρονο) Στο δεύτερο μέρος, η ομάδα μας ήταν εμφανώς καλύτερη σε σχέση με το πρώτο μέρος. Πατούσαμε καλύτερα στο γήπεδο και δημιουργήσαμε κάποιες πολύ καλές φάσεις στην εστία της Γουέστ Μπρόμ. Από την άλλη πλευρά, οι αντίπαλοι μας δεν κατάφεραν σε κανένα σημείο του δευτέρου ημιχρόνου να μας απειλήσουν σοβαρά και ιδιαίτερα μετά το 0-2 του Μιραλάς στο 66′, δεν έκαναν τίποτα το αξιόλογο με εξαίρεση μια τρομερή διπλή απόκρουση του Χάουαρντ στο 93′.

2′) Γκόλ: O Λουκάκου με εκπληκτικό σουτ ανοίγει το σκορ 0-1

22′) Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Gardner φεύγει άουτ

33′) Από σουτ του Berahino η μπάλα κοντράρει στους αμυντικούς μας και φεύγει κόρνερ

37′) Σουτ του Μιραλάς φέυγει λίγο πάνω από την εστία

45′) Ο Λουκάκου επιχειρεί ένα μακρινό σουτ το οποίο φεύγει δίπλα από το αριστερό δοκάρι

50′) Εκπληκτική ευκαιρία με τον Λουκάκου να σουτάρει, τον Φόστερ να αποκρούει και στην επαναφορά τον Νεισμιθ να στέλνει την μπάλα άουτ από καλή θεση.

59′) Ο Χάουαρντ αποκρούει το σουτ του Γουίσντομ

66′) Γκολ: Ο Μιραλάς κάνει το σούτ η μπάλα φεύγει μέσα από τα χέρια του Φόστερ και 0-2

72′) Ωραίο σουτ του ΜακΓκίντι με την μπάλα να περνάει λίγο άουτ

80′) Ο Χάουαρντ μπροκάρει σουτ του Γκάρντνερ

88′) Το δυνατό σουτ του Όσμαν αποκρούει διώχνει ο Φόστερ

93′) Εκπληκτική διπλή απόκρουση του Χάουαρντ στα σουτ των Berahino και Σαμαρά

West Bromwich Albion 01 Foster 25 Dawson 15 Pocognoli (Gamboa – 77′ ) 03 Olsson 02 Wisdom Booked 11 Brunt (Blanco – 70′ ) 17 Dorrans 08 Gardner Booked 07 Morrison 09 Ideye (Samaras – 70′ ) 18 Berahino

Everton 24 Howard 23 Coleman 26 Stones 06 Jagielka 03 Baines 18 Barry 07 McGeady (Besic – 88′) 14 Naismith 11 Mirallas 16 McCarthy 10 Lukaku (Osman – 68′ )