4. /
  5. Έβερτον – Φούλαμ 0-2

Έβερτον – Φούλαμ 0-2

Μια τραγική Everton έχασε με κάτω τα χέρια δίκαια από την αξιόμαχη Fulham και δεν κατάφερε να εκμεταλλευθεί τις απώλειες των αντιπάλων της στην μάχη του εισητηρίου για την Ευρώπη. Επόμενη συνάντηση με την Manchester City μεσοβδόμαδα στο Goodison Park.

O Carlo προσπάθησε να ανακατέψει την τράπουλα φορτώνοντας τον μεσοεπιθετικό άξονα του, ωστώσο δυστυχώς αυτό έδειξε να μπερδεύει περισσότερο τους παίκτες μας παρά τους αντιπάλους μας. Η Fulham μπήκε πολύ πιο δυνατά δείχνοντας διάθεση να παλέψουνε μέχρι τέλους για την παραμονή της στα σαλόνια. Ήδη από το πρώτο εικοσάλεπτο, είχε συντριπτική κατοχή και απείλησε τόσο με την διπλή ευκαιρία των Reid και το rebound του Aina στο 10′ όσο και με τον Bobby Reid στο 20′ του οποίου το σουτ έφυγε για λίγο άουτ, Ενδεικτικό της ανυπαρξίας μας , η πρώτη τελική στο 30ο λεπτό. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Coleman βγήκε σε κόντρα , αποφάσισε να τελειώσει αντί να σπάσει στον διερχόμενο συμπαίκτη του αριστερά και σημάδεψε το εξωτερικό δοκάρι της εστίας του Areola.

O Carlo έπρεπε να αλλάξει πολλά στο ημίχρονο, άλλαξε σύστημα όμως η εικόνα του ματς ήταν ίδια , ως και χειρότερη. Ο Aina στο 48′ έκανε ότι ήθελε από τα αριστερά . έβγαλε συρτή φαλτσαριστή σέντρα και ο Maja προ κενής εστίας έγραψε το 0-1. Ότι δεν κατάφερε ο Lookman στο 59′ με το σουτ του να βγαίνει εκτός, το έκανε ο Maja πάλι στο 65′ γράφοντας το 0-2 σε κενή εστία , σε ριμπάουντ από σουτ του αμαρκάριστου Reid έξω από την περιοχή. Η Fulham συνέχιζε να πιέζει και πιο πιθανό έδειχνε το 0-3 από το 1-2. Το τελυταίο τέταρτο η ομάδα ανέβηκε σε μια απέλπιδα προσπάθεια να πάρει κάτι από το ματς , ο King κυνήγησε και τέλειωσε εύστοχατην σέντρα του Gomes αλλά ήτανε εκτεθιμένος και έτσι τέλειωσε όπια σκέψη, έστω για μια ισοπαλία.

Τραγική εμφάνιση συνολικά σε όλες τις γραμμές της ομάδας , η οποία πρέπει να συνέλθει άμεσα για να μην χαθεί η φετινή έως τώρα πορεία της.