4. /
  5. Έβερτον-Σέφιλντ Γιουνάιτεντ 0-2

Έβερτον-Σέφιλντ Γιουνάιτεντ 0-2

Σχόλιο

Σε μια τραγική εμφάνιση η Έβερτον κατάφερε να χάσει απο μια ομάδα που πέτυχε τόσα γκολ όσα και οι τελικές τις προσπάθειες προς την εστία της ομάδας μας.

Στο πρώτο ημίχρονο η Έβερτον έδειχνε να υπολειτουργεί ελάχιστες ευκαιρίες, έλλειψη ιδεών και μια μονότονη ανάπτυξη που κατέληγε σχεδόν πάντα σε κάποιες ανούσιες σέντρες που δεν έβρισκαν στόχο.Οι μόνες στιγμές που η Έβερτον δημιούργησε κάποια κατάστασή προήλθαν από ένα σουτ του Richarlison στο 5′ από πλάγια θέση που έφυγε άουτ και ένα ξαφνικό σουτ του Digne, λίγο αριστερά αποτα όρια της περιοχής.Σε αυτό το πρώτο ημίχρονο κατάφερε να δημιουργήσει μόλις 2 ακόμα ευκαιρίες, όταν ένα γυριστό σουτ του Richarlison μετά από σέντρα του Sigurdsson έφυγε άουτ στο 30′.Ενώ στο 43′ η κεφαλιά του Richarlison μετά από σέντρα του Kean απέκρουσε ο Henderson.Πριν από αυτό στο 40′ η Σέφιλντ κατάφερε να φτάσει στο γκολ, χωρίς καν να έχει τελική προσπάθεια όταν σε ένα κόρνερ που εκτέλεσε ο Norwood, o Yerry Mina πέτυχε αυτογκολ καθώς με τον ώμο έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδα μας.

Στο δεύτερο ημίχρονο όλοι όσοι περιμέναμε να δούμε μια καλύτερη Έβερτον είδαμε μια χειρότερη. Η μονότονη ανάπτυξη με τις σέντρες από πλάγια που θύμιζε δεκαετία του 80 συνεχίστηκε και οι δύο φάσεις που προέκυψαν δεν ήταν αποτέλεσμα οργανωμένης επίθεσης παρά κάποιες κόντρες που έγιναν.Αρχικά  στο 57′ όταν η μπάλα έφτασε στο Kean που δεν μπόρεσε να νικήσει με το πλάσε του τον Hendersen που είχε γρήγορα καλύψει.Στο 75′ άλλο ένα σουτ του Kean μέσα από την περιοχή έφυγε ψηλά άουτ.Φυσικά όταν αποδίδεις τόσο άσχημο ποδόσφαιρο, αξίζεις τιμωρία έστω και αν σκληρή η παράλογη, βάση αυτού που απέδωσε επιθετικά η Σέφιλντ μέσα στο γήπεδο. Έτσι στο 79′ ένα παιδί των ακαδημιών μας ο John Lundstram έβγαλε μια κάθετη μπαλιά για τον Lys Mousset που πλάσαρε και πέτυχε το τελικό 0-2, όσο υπερβολικό και αν είναι για μια ομάδα που τελείωσε το παιχνίδι με 2 τελικές.

Σε ατομικό επίπεδο όλη η ομάδα ήταν κακή αλλά προκαλούν εντύπωση οι κάκιστες εμφανίσεις του Pickford τελευταία, ενώ η συνύπαρξη του Schnederlin με τον Delph στα χαφ είναι τουλάχιστον ατυχής σαν ιδέα, έστω και αν υπάρχει έλλειψη επιλογών.