2. /
  4. /
  5. Έβερτον – Μάντσεστερ Σίτι

Έβερτον – Μάντσεστερ Σίτι 0-2

Σε ένα ματς που μας αφήνει γλυκόπικρη γεύση, η ομάδα μας κοίταξε για ένα ημίχρονο στα μάτια την Σίτι, ωστώσο οι Πολίτες ανέβασαν στροφές στο δεύτερο και πέρασαν στους 4 του FA Cup με 0-2.

Ο Carlo προτίμησε μία αμυντική διάταξη με 5-3-2 και αυτό φάνηκε να του βγαίνει στο πρώτο ημίχρονο. H City είχε συντριπτική κατοχή, ωστώσο η ομάδα μας ήταν αυτή που βρήκε ευκαιρίες στην αντεπίθεση. Μάλιστα , η μόνη σημαντική στιγμή του ημιχρόνου άνηκε στον Richarlison με γυριστό ψαλιδάκι στο 18′ μετά από καλή αντεπίθεση, το οποίο πέρασε για λίγο έξω. Και αυτό είναι το μόνο που μένει από το 1ο, με την άμυνα μας και το κέντρο μας να βρίσκεται ανσταλτικά σε φανταστικό βράδυ. Στην επίθεση, η έλλειψη καλής τλεικής πάσας ,δεν μας άφησε να πάμε προηγούμενοι 1-0 στο ημίχρονο, αφού είχαμε 3-4 πολύ καλά οργανωμένες αντεπιθέσεις, ωστώσο η μπάλα δεν έφτανε μέχρι τους επιθετικούς μας ή όταν έφτανε, αυτοί κάναν κακές επιλογές.

Η City ανέβηκε στο δεύτερο  και απείλησε με τον Sterling στον 59΄ με τον Virginia να βγάζει καταπληκτικά στην αρισερή γωνία του. H City έκλεισε τους χώρους πίσω και με τις ποιοτικές προσθήκες των De Bruyne και Mahrez έδειξε διάθεση να τελειώσει την υπόθεση πρόκριση στα 90′. Ο Foden απείλησε δις με σουτ εκτός περιοχής τα οποία δεν ενόχλησαν τον Virginia. Και τελικά φτάσαμε στο 84ο λεπτό, όπου ο Mina γκρέμισε στα όρια της περιοχής τον KDB, o Οliver έδειξε πλεονέκτημα, ο Foden σούταρε στο δοκάρι και με ριμπάουντ με κεφαλιά ψαράκι προ κενής εστίας ο Gundogan έγραψε το 1-0. O Carlo πέρασε την μόνη επιθετική του λύση από τον πάγκο τον Iwobi, ο οποίος δεν μπόρεσε να βοηθήσει. Με την συμπλήρωση του 90ου λεπτού και όλους τους αμυντικούς μας μπροστά, ο νεοεισελθείς Rodri πέρασε κάθετη στον De Bruyne ο οποίος έγραψε σε τετ-α-τετ το 2-0.

Καλή σε γενικές γραμμές η εμφάνιση της ομάδας κόντρα σε έναν πολύ πιο ποιοτικό αντίπαλο και δυστυχώς εκτός από έναν άλλο θεσμό στα προημιτελικά της διοργάνωσης. Πλέον ο μεγάλος στόχος είναι η έξοδος στην Ευρώπη και ο Carlo έχει το διάστημα δυο εβδομάδων λόγω διακοπής Εθνικών να παρουσιάσει μια καλύτερη εικόνα από το παιχνίδι με την Burnley.