4. /
  5. Σαουθάμπτον-Έβερτον 1-0

Σαουθάμπτον-Έβερτον 1-0

Σχόλιο

Η Έβερτον γνώρισε άλλη μια ήττα σήμερα και συνεχίζει να παραμένει βυθισμένη σε ένα αγωνιστικό τέλμα χωρίς προφανή τρόπο διαφυγής.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν ότι έχουμε συνηθίσει να βλέπουμε τον τελευταίο καιρό.Η Έβερτον που δεν δείχνει να μαθαίνει από τα λάθη της, μπήκε ξανά χαλαρά στο παιχνίδι και το πλήρωσε μόλις στα πρώτα δευτερόλεπτα.Η ομάδα πάρεμεινε υπνωτισμένη και θα μπορούσε να δεχθεί και άλλο γκολ το πρώτο 20′.Βελτιώθηκε και ισορόπησε κάπως το παιχνίδι κάνοντας κάποιε ευκαιρίες για γκολ όμως δεν έπειθε γενικά.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Έβερτον μπήκε με κάποια διάθεση και προσπάθησε να απειλήσει με ένα φάουλ του Lukaku και μια ένέργεια του Bolasie αλλά η Σαουθάμπτον έδειχνε να ελέγχει το παιχνίδι έφτασε μερικές φορές σε ευκαιρίες για να κάνει το 2-0 που πότε σταμάτησαν στον Stekelenburg και πότε έφυγαν αουτ.Προς το τέλος ο Mirallas έκανε μια καλή προσπάθεια αλλά άργησε να αποφασίσει τι θέλει να κάνει με την μπάλα και δεν έκανε ούτε σου αλλά ούτε και σωστή πάσα στον Lukaku.

Μοναδικός διακριθείς της Έβερτον ο Stekelenburg γεγονός που δείχνει πόσο κακή συνεχίζει να παραμένει η ομάδα.

Εντεκάδες

Σαουθάμπτον:Forster,Soares,Fonte,Van Dijk,Betrand,Hojbjerg,Oriol Romeu,Ward Prowse, Redmond(79’Clasie),Austin(89′ Long),Sims(84’McQueen)

Έβερτον:Stekelenburg,Coleman,Jagielka,Williams,Baines(83′ Valencia), Gueye, Barry,Lennon (65’Deulofeu),Barkley(71’Mirallas),Bolasie, Lukaku