4. /
  5. Έβερτον-Τόττεναμ 1-0

Έβερτον-Τόττεναμ 1-0

Σχόλιο

Η Έβερτον ήταν ξανα πολυ καλή τουλαχιστον στο πρώτο ημίχρονο και λύγισε και την Τότεναμ μετα τις Μάντσεστερ Σιτυ και Τσέλσι.Στα θετικά το πρώτο γκολ με την φανέλα της ομάδας του Jelavic, που αρχίζει και δείχνει δείγματα του ταλέντου του. Αντίθετα στα αρνητικά το οτι η ομάδα κλείστηκε υπερβολικά στο δεύτερο ημίχρονό με αποτέλεσμα να κινδυνεύσει να το πληρώσει ευτυχώς όμως η νίκη ήρθε και η ομάδα θα πάει με καλή ψυχολογία στο καλσικό ντέρμπι με την Λίβερπουλ αλλά και στο ματς της χρονιάς (ελπίζουμε μέχρι το επόμενο) για το Κυπελλο με την Σάντερλαντ.

Εντεκάδες

Έβερτον: Howard, Baines, Heitinga, Distin, Coleman (82’ Jagielka), Drenthe (65’ Rodwell), Cahill, Osman, Fellaini, Jelavic (78’ Stracqualursi)

Tότεναμ: Friedel, Kaboul, King, Walker, Assou-Ekotto, Bale, Parker (86’ Livermore), Modric, Sandro (68’ Van Der Vaart), Adebayor (54’ Saha), Defoe

Ο Αγώνας

21′ ΓΚΟΛ Ο Osman μπαίνει στην περιοχή πασάρει στον αμαρκάριστο Jelavic που σουτάρει κατευθείαν και σκοράρει

25′ Σουτ του Drenthe έξω απο την περιοχή σώζει ο Friedel

27′ Σουτ του Bale έξω απο την περιοχή άουτ

29′ Φάουλ του Bale έξω απο την περιοχή άουτ

33′ Καλοχτυπημένο φάουλ του Jelavic σώζει ο Friedel

46′ Σουτ του Defoe απεκρούει ο Howard

49′ Σουτ του Defoe μέσα απο την περιοχή απο πλάγια, ψηλά άουτ

53′ Νεο σουτ του Defoe μέσα απο την περιοχή απεκρούει ο Howard

57′ Σέντρα του Assou-Ekotto η μπάλα χτυπάει στον Fellaini και στρώνεται στον Modric που σουτάρει ψηλά άουτ

70′ Ωραία προσπάθεια του Coleman που πασάρει δεξια στον Osman αλλα το σουτ του απεκρούει ο Friedel

93′ Σουτ του Van Der Vaart η μπάλα κοντράρει και φεύγει κόρνερ

93′ Μετα την εκτέλεση του κόρνερ η μπάλα φτάνει στον Saha ποτην στέλνει στο δοκάρι