5. Μπέρνλι-Έβερτον 1-0

Μπέρνλι-Έβερτον 1-0

Σχόλιο

Άλλη μια κακή εμφάνιση και άλλη μια φορά που η αντίδραση δεν ήρθε η Έβερτον έχασε και απο την Μπέρνλι και είναι αυτή την στιγμή μόλίς ένα βαθμό πάνω απο την ζώνη του υποβιβασμού.Μία ομάδα που ξεκίνησε με όνειρα για 6αδα βρίσκεται πλέον στο χειρότερο δυνατό σημείο.

Στο σημερινό παιχνίδι ήταν καλή μόνο για το πρώτο 20λεπτο, όταν και δημιούργησε δύο καλές ευκαιρίες μια με ένα φάουλ του Sigurdsson που απέκρουσε σε κόρνερ ο Pope και άλλη μία στο 14′ οταν ο Iwobi σούταρε μέσα απο την περιοχή, αλλά η μπάλα κόντραρε στον Mee και έφυγε κόρνερ.Η άσκοπη υπεροχή στο πρώτο ημίχρονο έφερε μόλις μια ευκαιρία, ακόμα όταν στο 39′ το σουτ του  Iwobi πάλι μέσα από την περιοχή κόντραρε στον Lowtonμετά απο παράλληλη πάσα του Coleman.Η Μπέρνλι στο πρώτο ημίχρονο είχε μόλις μια καλή φάση  ένα γύρισμα του Hendrick που απέκρουσε ο Pickford.

Στο δεύτερο ημίχρονο το κακό παιχνίδι συνεχίστηκε ως το 56′ όταν ο Coleman είδε την δεύτερη μάλλον αυστηρή κόκκινη κάρτα, όταν σε μια διεκδίκηση βρίσκει τον McNeil με τον ώμο.Η Μπέρνλι εκμεταλεύτηκε το αριθμητικό πλεονέκτημα και στο 72′ σκόραρε με τον Hendrick να βρίσκεται μόνος του στο δεύτερο δοκάρι και με σουτ πετυχαίνει το 1-0 για ην Μπέρνλι.Οι Κλάρετς δεν χρειάστηκαν και πολλά παραπάνω διαχειρίστηκαν σχετικά εύκολα το παιχνίδι αμυντικά με την Έβερτον που έπαιζε με παίκτη λιγότερο α έχει μόλις μια καλή ευκαιρία μια κεφαλιά του Keane που έφυγε λίγο άουτ.