4. /
  5. Έβερτον-Μπράιτον 1-0

Έβερτον-Μπράιτον 1-0

Σχόλιο

Η Έβερτον πήρε την δεύτερη συννεχόμενη εντός έδρας νίκη της έπαιξε καλό ποδόσφαιρο για 60′ και παρόλο το φτωχό 1-0 διασκέδασε λίγο της εντυπώσεις απο το κάζο με την Λίβερπουλ.

Στο πρώτο ημίχρονο, ο Carlo Ancelotti κατέβασε ξανά με το γνωστό 4-4-2 την Έβερτον, κάνοντας κάποιες αλλαγές σε σχέση με αυτούς που είχαν ξεκινήσει στο ντέρμπι.Ο Bernard ξεκίνησε βασικός αντι του Coleman, όπως και οι Davies και Keane προτιμήθηκαν απο τους Schneiderlin και Mina .Η Έβερτον είχε ένα καλό ρυθμό στο παιχνίδι της και όμορφη ανάπτυξη, αν και στην τελική προσπάθεια τα πράγματα συνήθως χαλούσαν Αυτά ως το 37′ όταν ο Richarlison με μια πολύ όμορφη ενέργεια μέσα στην περιοχή της Μπράιτον άνοιξε το σκορ.Το ίδιο σκηνικό συνεχίστηκε με την ομάδα μας να πιέζει ως και το τέλος του ημιχρόνου.

Όπως ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο κάπως έτσι ξεκίνησε και το δεύτερο, με την Έβερτον να είναι απειλητική και να έχει τον πλήρη έλεγχο του αγώνα.Πρόβλημα που ευτυχώς δεν στοίχισε κάποιες επιπολαιότητες στην άμυνα, που έκαναν οι παίκτες μας ειδικά με την μπάλα στα πόδια τους.Μετά το 60′ ο ρυθμός άρχισε να πέφτει σταδιακά οι μπλε συνέχισαν να έχουν την μπάλα στα πόδια τους είχαν και 1-2 ακόμα καλές ευκαιρίες αλλά δεν ήταν το ίδιο καλή όσο το προηγούμενο διάστημα.Η Μπράιτον άρχισε να “παίρνει”μέτρα στο γήπεδο και να γίνεται απειλητική με τον Ancelotti αντιλαμβανόμενο ότι η ομάδα μπορεί να κινδινεύσει άρχισε να βγάζει επιθετικογενείς παίκτες όπως οι Bernard,Walcott και Digne και να περνάει πιο αμυντικογενείς όπως οι Delph, Coleman και Mina.Με την Έβερτον να κινδυνεύει άμεσα να χάσει το τρίποντο σε δύο περιπτώσεις στο 81′ όταν ο Murray έπιασε μια κεφαλιά που ο Pickford απομάκρυνε και στο 88′ όταν ο Murray μετά απο μια σέντρα με προβολή έστειλε την μπάλα άουτ.Όμως ευτυχώς το 1-0 παρέμεινε ως το τέλος.

Σε ατομικό επίπεδο η Έβερτον μοιάζει άλλη ομάδα επιθετικά με τις εμπνεύσεις του Bernard κυρίως στο πρώτο ημίχρονο.Εξαιρετικός και ο Richarlison με ένα μαγικό γκολ σήμερα που χάρισε στην ομάδα το τρίποντο.