4. /
  5. Έβερτον-Μπέρνλι 1-0

Έβερτον-Μπέρνλι 1-0

Σχόλιο

Η Έβερτον πήρε άλλη μια νίκη έστω και με το ισχνό 1-0 και συνεχίζει την ανοδική πορεία των τελευταίων αγωνιστικών.

Η ομάδα μας ήταν σχετικά καλή δημιούργησε αλλά και σπατάλησε αρκετές ευκαιρίες εχασε πέναλτι μόλις στο 11′ με τον Barkley αλλά συνέχισε να πιέζει και έφτασε στο γκολ με τον Mirallas στο 29′.H Μπέρνλι στην συνέχεια προσπάθησε να απειλήσει χωρίς όμως αποτέλεσμα Η φάση που ουσιαστικά τελείωσε το παιχνίδι υπέρ μας ήταν η μάλλον υπερβολική δεύτερη κίτρινη που δέχτηκε ο Barnes στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα μας κράτησε το 1-0 είχε κάποιες ευκαιρίες να πετύχει και άλλο γκολ με τον Kone,τον McCarthy και τον Baines.Ενω προς το τέλος του αγώνα η Μπέρνλι προσπάθησε να πετύχει κάποιο γκολ έχοντας μια καλή ευκαιρία με τον Ings που όμως έστειλε την μπάλα άουτ.Ατομικά οι Jagielka και Stones ήταν καλοί όποτε χρειάστηκε ο Lennon είχε ξανά καλή απόδοση ο Barkley παρά το χαμένο πεναλτυ ήταν καλύτερος απο αρκετα φετινα του παιχνίδια. Αρνητικός ξανά ο Kone που είχε κακες επιλογες με την μπάλα στα πόδια .

Εντεκάδες

Έβερτον:Howard,Coleman,Stones,Jagielka,Baines,McCarthy(88′ Besic),Barry,Lennon,Barkley, Mirallas(61’Lukaku),Kone(80’Naismith)

Μπέρνλι:Heaton,Trippier,Duff,Shackell,Mee,Arfield,Barnes,Jones(84’Taylor),Boyd(Wallace), Vokes(59’Jutkiewicz),Ings

To γκολ

29′ Mirallas       1-0