4. /
  5. Έβερτον-Τοτεναμ 1-1

Έβερτον-Τοτεναμ 1-1

Σχόλιο

Άλλη μια ισοπαλία σήμερα για την Έβερτον που όσο πάει και απαμακρύνεται απο τους στόχους στο πρωτάθλημα.

Στο πρώτο ημίχρονο η Έβερτον έκανε ένα απο τα χειρότερα ημίχρονα αυτή την σεζόν. Μια ομάδα που αδυνατούσε να βγεί στην επίθεση, να κρατήσει την μπάλα και να αποδώσει ποδόσφαιρο αξιώσεων.Βρήθηκέ μάλλον κατα λάθος μπροστά, όταν ο Aaron Lennon o μοναδικός παίκτης που έδειχνει να έχει όρεξη και κίνητρο στο πρώτο ημίχρονο, σκόραρε στην πρώτη τελική προσπάθεια για την Έβερτον.Κατα τα άλλα η Τότεναμ κυριάρχυσε στον αγωνιστικό χώρο έχοντας δύο δοκάρια και φυσικά το γκολ που ισοφάρισε το παιχνίδι.Στο δεύτερο ημίχρονο η εικόνα του παιχννιδιού άλαξε η Έβερτον πατούσε καλύτερα στοναγωνιστικό χώρο και έφτανε πιο εύκολα σε τελικές προσπάθειες.Σε αυτό βοήθησαν οι δύο αλλαγές που έκανε ο Μαρτίνεθ βάζοντας επιτέλους τρίτο αμυντικό χάφ κατάφερε να θωρακίσει τα μετόπισθεν και η ομάδα μας να μην έχει ιδιαίτερα προβλήματα πίσω.Μπρόστα υπήρχε η θέληση αλλά πάντα κάτι στράβωνε στην τελική πάσα με αποτέλεσμα αυτό το 1-1 να μείνει ως το τέλος.Σε ατομικό επίπεδο καλoί οι Stones και Funes Mori όπως oι Barkley και Lukaku αλλά και ο εντυπωσιακός σήμερα Besic.Κακίστος ξανά ο Kone μέτριος ο Howard.

Εντεκάδες

Έβερτον:Howard,Coleman,Stones,Funes Mori,Baines,Barry,Cleverley,Lennon(60’Deulofeu), Barkley,Kone(60’Besic), Lukaku

Τότεναμ:Lioris,Walker,Alderweireld,Vertonghen,Kane,Lamela(88’Onomah),Dier,Alli(83’Chadli), Eriksen(69’Son),Caroll,Davies

Τα γκολ

22′ Lennon    1-0

45’Alli           1-1