4. /
  5. Γουέστ Χαμ-Έβερτον 1-1

Γουέστ Χαμ-Έβερτον 1-1

Σχόλιο

Σε ένα παιχνίδι που δεν διεκδικεί δάφνες ποιότητες η Έβερτον έμεινε στην ισοπαλία με την Γουέστ Χαμ με 1-1.

Στο πρωτό ημίχρονο ο Ancelotti κατέβασε την ομάδα με το γνωστό 4-4-2, τις θέσεις των τραυματιών Sigurdsson και Richarlison, πήραν αντίστοιχα οι Fabian Delph και Moise Kean. Tο θέαμα το πρώτο εικοσάλεπτο θύμιζε κακό παιχνίδι ελληνικού πρωταθλήματος, η μπάλα δεν έφευγε από το κέντρο και τα λάθη διαδεχόταν το ένα το άλλο.Μετά το πρώτο εικοσάλεπτο, η Γούεστ Χαμ συγκεντρώθηκε πρώτη, βγήκε μπροστά εκμεταλλεύτηκε τα παιδαριώδη λάθη που έκαναν οι μέσοι της ομάδας μας και  3-4 καλές ευκαιρίες μέσα σε ένα πεντάλεπτο (20′-25′) .Οι μπλε άρχισαν να πατάνε κάπως καλύτερα στο γήπεδο μετά το 30′, όταν οι μέσοι της ομάδας σταμάτησαν να κάνουν τόσα λάθη.Η πρώτη καλή στιγμή ήταν με μια σέντρα του Digne που δεν κατάφερε να πιάσει την κεφαλιά ο Calvert-Lewin, η μπάλα έφτασε στον Walcott που έκανε κάτι σαν σουτ με την μπάλα να φτάνει αδύναμα στα χέρια του κίπερ των Λονδρέζων.Το παιχνίδι έδειξε να έχει κάποιο ρυθμό για το τελευταίο τέταρτο με τους Λονδρέζους να προηγούνται στο 40′ με τον Diop μετά από φάουλ και την ομάδα μας να απαντάει πριν κλείσει το ημίχρονο στο 44′ με κεφαλιά του Calvert-Lewin έπειτα από κόρνερ του Digne και γυριστή κεφαλιά προς τα πίσω του Holgate.Πριν το τέλος του ημιχρόνου ο Pickford έκανε ίσως μια από τις καλύτερες επεμβάσεις του από τότε που ήρθε στην Έβερτον σε μια κεφαλιά σχεδόν ες επαφής.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ancelotti το ξεκίνησε με αλλαγή έβγαλε το Bernard (αν και δεν ήταν ο χειρότερος από τους μέσους της ομάδας ) και πέρασε τον νεαρό Gordon που έκανε το ντεμπούτο του με την ομάδα, είναι μάλιστα ένας νεαρός που δείχνουν να τον πιστεύουν πάρα πολύ στην Έβερτον. Όμως το παιχνίδι ήταν κακό και πάλι με ελάχιστες σημαντικές φάσεις μπροστά από τα δύο τέρματα. Ο Carlo Ancelotti προσπάθησε να βοηθήσει την ομάδα παίρνοντάς και τον Sidibe στην θέση του κακού Walcott στο 56′ αλλά και τον Niasse στην θέση του για άλλη μια φορά μετριότατου Kean στο 73΄ αλλα΄τίποτα δεν άλλαξε και η ισοπαλία ήταν το πιο δίκαιο αποτέλεσμα.

Σε ατομικό επίπεδο πολύ καλός ο Pickford,εξαιρετικός ο Holgate βοήθησε με το γρήγορο γκολ και ο Calvert-Lewin.