2. /
  4. /
  5. Έβερτον – Κρίσταλ Πάλας

Έβερτον – Κρίσταλ Πάλας 1-1

Σε ένα διασκεδαστικό παιχνίδι , η Everton, η οποία έπαιξε μετά από καιρό καλό ποδόσφαιρο δεν κατάφερε να κερδίσει τον Guaita. ισοφαρίστηκε λίγο πρίν το τέλος από την Crystal Palace και έχασε την ευκαιρία να φτάσει τους ανταγωνιστές της για το Ευρωπαϊκό εισιτήριο.

Ο Carlo προτίμησε ένα 3-4-1-2 με τρείς κεντρικούς αμυντικούς και τα μπακ-χαφ σε πιο ελεύθερο ρόλο. Το πρώτο τέταρτο του αγώνα ήταν ισορροπημένο και καμία από τις δυο πλευρές δεν κατάφερε να απειλήσει την αντίπαλο της. Η Palace απείλησε πρώτη με τον Olsen να βρίσκεται σε ετοιμότητα στο σούτ του Eze στο 20′. Ενώ ο σκηνοθέτης έδειχνε  το ριπλέι της φάσης του Eze, ο Keane βρήκε με πανέμορφη μπαλιά τον Calvert Lewin , ο οποίος σε τετ-α-τετ νικήθηκε από τον MVP Guaita.  Στην συνέχεια της φάσης, έπειτα από κόρνερ, η κεφαλιά του Richarlison πέρασε λίγο έξω, ενώ δύο λεπτά μέτα , πάλι ο Βραζιλιάνος  έχασε νεα μεγάλη ευκαιρία σε τετ-α-τετ, προτιμώντας να τελειώσει μόνος του την φάση, ενώ υπήρχε η επιλογή της πάσας στον DCL. Η ομάδα μας μετά από αυτό το εκρηκτικό τρίλεπτο , διατήρησε την πίεση της και έδειχνε ικανή να ανοίξει το σκόρ χάνοντας άλλη μια καλή ευκαιρία στο 41΄.

Στο δεύτερο ημίχρονο , οι Λονδρέζοι μπήκανε καλύτερα και έδειξαν διάθεση να παίξουνε πιο επιθετικό ποδόσφαιρο. Μετά το 55′ οι παίκτες του Ancelotti πήραν και πάλι τα ηνία, με τον Gylfi να κάνει το σουτ , το οποίο έκοψε με το σώμα ο Kouyate με την μπάλα να έχει πορεία προς την εστία.  Το  γκολ για την ομάδα μας ήρθε δυο λεπτά μετά, με τον Coleman να υποδέχεται την μπάλα μετά από σέντρα του  Digne , να βρίσκει τον James δεξιά από το ύψος του πέναλτι , ο οποίος με μαγικό φαλτσαριστό τελείωμα εκτέλεσε τον ανίκητο έως τότε Ισπανό τερματοφύλακα για το 1-0. Η Crystal Palace ανέβηκε ώστε να ισοφαρίσει, δημιούρηγσε φάσεις , ωστώσο ο Olsen δήλωσε παρών όποτε χρειάστηκε, όντας αρκετά σταθερός. Στο 82′ ο  Richarlison βρέθηκε κοντά στο 2-0 με σκαστό σουτ , αλλά ο Guaita με τα ακροδάχτυλα είπε και πάλι όχι με φοβερό τρόπο. Στο ποδόσφαιρο, όταν δεν τελειώνεις τα ματς, συνήθως τιμωρείσαι. Και αυτό το ματς δεν αποτέλεσε την εξαίρεση στον κανόνα. Στο 86′ ο νεοεισελθέις Batshuayi, τον οποίο στην προηγούμενη φάση είχε κόψει έγκαιρα ο Mina πριν βγεί τετ-α-τετ, υποδέχθηκε την πολύ καλή κάθετη και βρέθηκε μόνος λόγω αδράνειας των Godfrey- Keane. Με αριστερό διαγώνιο τελείωμα νίκησε τον Olsen και έγραψε το 1-1.Ο Richarlison είχε άλλη μια ευκαιρία για να δώσει το τρίποντο στην ομάδα μας στο 88′ , αλλά και πάλι ο Guaita απέκρουσε για άλλη μια φορά το τελείωμα του.