την συντριβή προ δυο εβδομάδων. Κρατάμε μόνο τον βαθμό που πήραμε στο
τέλος και πετάμε τα υπόλοιπα.

Ο αγώνας

Χαμηλό τέμπο, προβληματική ανάπτυξη η Έβερτον, άμυνα και κόντρα η Σουόνσι.

4′-Αδύναμο σουτ του Lukaku απο πολυ πλαγια, ειχε κλεισει τη γωνια ο Fabianski.

14′-Σουτ του fer απο το κεντρο της μεγαλης περιοχης, ψηλα αουτ.

20”-Καλά χτυπημένο φαουλ του Sigurdsson,σε κορνερ με υπερένταση ο Stekelenburg.

26′-Σέντρα του Bolasie, o Lukaku σε καλη θεση μόνος αλλα η μπαλα βρισκει στο σωμα του και αουτ.

30′-Σεντρα του Bolasie, τρομερο κοντρολ και γυρισμα του Barkley, αλλα το δυνατο σουτ ειναι πολυ αστοχο.

39′-Αμφισβητούμενο φάουλ για την Έβερτον, εκτελεί ο Barkley σώζει χαμηλά στη γωνία ο Fabianski.

40′-ΓΚΟΛ!!! Οι αμυντικοί μας δεν καθαρίζουν τη φάση, ο Sigurdsson κερδίζει το πέναλτι από τον Jagielka και εκτελεί ο ίδιος για το 0-1.

44′-Τρομερό τετ-α-τετ χάνει ο Βolasie μετά απο ασιστ του Lukaku.

Στο δεύτερο ημίχρονο, κυρίως αναπτυχθήκαμε από τα πλάγια, κερδίσαμε πολλά κόρνερ όμως σε όελς μα ς τις σέντρες είτε αυτές δεν έβρισκαν στόχο είτε καθαρίζονταν από την άμυνα της Σουόνσιι.

55′- Συνεχής πίεση από τα πλάγια, ήδη 4 κερδισμένα κόρνερ, όλα αναξιοποίητα

59′- Φάουλ σε πολύ καλή θέση κερδίζει ο Lukaku, συρτά πάνω στο τείχοος ο Baines.

62′ – Kάθετη του Fer, μαζεύει ο Stekelenburg προ του Barrow.

63′- Καλό φάουλ του Sigurdsson , δεν προλαβαίνουν οι επιτιθέμενοι της Swansea.

70′- Καλή ενέργεια Deulofeu από τα δεξία, κερδίζει κόρνερ το οποίο περνά αναξιοποίητο

77′ – Σουτ Deulofeu εκτός περιοχής, πολύ έξω.

78′- Ψηλή πάσα του Mirallas στον Deulofeu και πάλι διώχνει μακρια ο Fabianski.

85′- Σέντρα-σουτ από τα δεξιά του Deulofeu, στη΄ν αγκαλιά του Fabianski

86′- Τεράστια απόκρουση του Steklenburg σε σούτ του Sigurdsson σε αντεπίθεση της Swanse μετά από πάσα του Cork.

89′-  ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ!!! Μετά από φάση διαρκείας , ο Bolasie βγάζει γλυκιά σέντρα από την άκρη της περιοχής κόβουν οι αμυντικοί της Swanse η μπάλα φτάνει στον Coleman, ο οποίος κάνει το 1-1 με κεφαλιά από το ύψος του πέναλντι.

90+’ – Σούτ των Lukaku και Bolasie εκτός στόχου.

Εντεκάδες

Έβερτον: Stekelenburg, Coleman,Williams, Jagielka, (83′ Valencia)Baines,McCarthy (72′ Mirallas) ,Gueye, Lennon (66′ Deulofeu), Bolasie, Barkley, Lukaku

Σουόνσι : Fabianski, Naughton,Rodriguez, Amat, Taylor, Fulton (87′ Ki), Ler,Cork, Barrow (81′ Dyer), Routledge,Sigurdsson

Τα γκολ

41′ Sigurdsson 0-1 (pen.)

89′ Coleman 1-1