3. Άρθρα
  4. /
  5. Λίντς-Έβερτον 1-2

Λίντς-Έβερτον 1-2

Με δύο πρόσωπα η Έβερτον ένα πολύ καλό στο πρώτο ημίχρονο και ένα αρκετά μέτριο στο δεύτερο πήρε το πολύτιμο τρίποντο.Πέτυχε την 4η συνεχόμενη εκτός έδρας νίκη η οποιά είναι και η πρώτη σε επίπεδο Πρέμιερ λιγκ και ανέβηκε στην πρώτη 6αδα του πρωταθλήματος.

Στο πρώτο ημίχρονο οι μπλε ξεκίνησαν δυνατά πίεσαν την Λίντς και μόλις στο 9′ ευτύχησαν να προηγηθούν στο σκορ όταν ο Digne έκανε μια παράλληλη σέντρα προς το τέρμα ο Sigurdsson βγήκε στην πορεία της μπάλας και άνοιξε το σκορ.Η ομάδα απείλησε ξανά στο 11′ όταν ο Calvert-Lewin συνδυάστηκε ωραία με τον Doucoure, αλλά ο Άγγλος φορ δεν σούταρε δυνατά με τον Γαλλο τερματοφύλακα της Λίντς να μπλοκάρει εύκολα την μπάλα. Στην συνέχεια η Λίντς προσπάθησε να βγάλει κάποια αντίδραση στο 12′ ο Klich  δοκίμασε ένα καλό σουτ αλλά ο Olsen έδιωξε την μπάλα σε κόρνερ.Στο 19′ ένα δυνατό σουτ του Alioski χτύπησε στο δοκάρι του Olsen και έφυγε μακριά .Ενω στο 25′ ένα φάουλ του Phillips και μια κεφαλιά του Struijk προς τα πίσω ανάγκασε τον Σουηδό τερματοφύλακα της ομάδας μας σε άλλη μια εντυπωσιακή επέμβαση.Οι μπλέ ξεπέρασαν το τέταρτο πίεσης ανέκτησαν την κατοχή και βγήκαν ξανά μπροστά και άρχισαν να δημιουργούν καταστάσεις στην άμυνα της Λιντς.Στο 41′ ήρθε η στιγμή του δεύτερου γκολ ο Sigurdsson εκτέλεσε ένα κόρνερ ο Godfrey έπιασε μια κεφαλιά προς τα πίσω και στο δεύτερο δοκάρι όπου ο Calvert-Lewin δεν δυσκολεύτηκε με κοντινή κεφαλια να στείλει την μπάλα για δεύτερη φορά στα δίχτυα της Λιντς.

Στο δεύτερο ημίχρονο για άλλη μια φορά η Έβερτον ξεκίνησε αρκετά πιο παθητικά το παιχνίδι απο  όσο χρειαζόταν ένα σοβαρό λάθος του Holgate που δεν απομάκρυνε την μπάλα ευνόησε τον Bamford που πάσαρε δίπλα του στον Raphinha που με σουτ από κοντά στι 48′ μείωσε το σκορ σε 1-2.Η Έβερτον συνέχισε να περνάει δύσκολες στιγμές και απειλήθηκε σοβαρά με ισοφάριση όταν  ο Olsen υποχρεώνεται σε τριπλή επέμβαση στα σουτ του Klich, του Raphinia απο κοντά και του Harrison.Αυτή η φάση κατάφερε να αφυπνίσει λίγο την ομάδα μας που κατάφερε να αποσυμφορίσει την πίεση απο το δικό της μισό του γηπέδου ο Richarlison είχε μια καλή ατομική ενέργεια χωρίς ομως και το σουτ του να είναι το ίδιο καλό.Στο 71 μια κεφαλιά του Bamford έφυγε άουτ.Στο 85′ ο Cavert-Lewin έχασε την ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματα του όταν ο Doucoure έκλεψε στην άμυνα έκανε μια κούρσα και του πάσαρε κάθετα την μπάλα αλλα το πλασέ του κόπηκε απο τον Meslier.

Φανταστική η εμφάνιση του Robin Olsen αρκετά καλοι και οι Sigurdsson,Doucoure,Godfrey και Digne.Παραφωνία η απόδοση του Holgate.