2. /
  4. /
  5. Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ-Έβερτον 1-3

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ-Έβερτον 1-3

H Έβερτον στην επιστροφή της στο Goodison park ήταν κατώτερη των προσδοκιών και έχασε με 1-3 απο την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ που στάθηκε καλύτερα με 1-3.

Στο πρώτο ημίχρονο οι μπλε έκαναν πρώτοι μια καλή ευκαιρια, απο μια σέντρα του  Bernard και μια κεφαλία του Calvert-Lewin.Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ είχε με την σειρά της μια καλή ευκαιρία στο 15 ΄με τον Martial που μόνος του στο όριο της μικρής περιοχής σούταρε άουτ.Στο 19′ η Έβερτον βρέθηκε μπροστά στο σκορ, όταν ο Calvert-Lewin πάσαρε με το κεφάλι στον Bernard και αυτός απο το ύψος της περιοχής με ωραίο σουτ άνοιξε το σκορ.Μετά το γκολ Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ απάντησε σχεδόν άμεσα. Η άμυνα της ομάδας μας πιάνετε στον ύπνο και ο Bruno Fernandes σκοράρει με κεφαλία μετά απο σέντρα.Η Έβερτον έκανε μια ευκαιρία ακόμα με ένα δοκάρι του Digne σε μια φάση απο αριστερά που ίσως αν έπαιζε πιο ορθολογίκα και πάσαρε στον Calver-lewin να έπαιρνε ξανά το προβάδισμα.Η κακή εικόνα όμως της ομάδας που παραχώρησε συντριπτικά την κατοχή στην Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ σύντομα θα στοίχιζε ξανά. Σε άλλη μια σέντρα η άμυνα της ομάδας πιαστηκε ξανά στον υπνο και έτσι μόλις 13 λέπτά μετά το γκολ του Bernard η Έβερτον βρέθηκε πίσω στο σκορ.Ως το τέλος του ημιχρόνου η ομάδα μας έκανε ελάχιστα ως τίποτα για να αλλάξει την εικόνα του αγώνα.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Έβερτον ήταν λίγο καλύτερη στο μεγαλύτερο διάστημα του δευτέρου ημιχρόνου, πίεσε και προσπάθησε να πετυχεί κάποιο γκολ, αλλά τα περισσότερα τελειώματα ήταν άσχημα.Είδικα μετά το 70΄ το παίχνίδι είχε μια εικόνα αλάνας, μια και έμοιαζαν να έχουν φύγει απο το γήπεδο οι μεσαίες γραμμές των δύο ομάδων.Στο τελευταίο λεπτο των καθυστερήσεων μετά απο ένα κόψιμο, η μπάλα έφτασε στον Bruno Fernandes που βγήκε με μόλις έναν αμυντικό της ομάδας μας στην αντεπίθεση πάσαρε μέσα στην περιοχή στον Kavani για να διαμορφωθεί το τελικό 1-3 Βέβαια μελανή είκονα του αγώνα η ελλειμένη απόφαση του διατητη  να μην δώσει κίτρινη κάρτα στον Bruno Fernandes ότι και να έκανε, γιατί του είχε ήδη δώσει την πρώτη.Ο Πορτογάλος σε 3 φάσεις έκανε βίαια μαρκαρισματα χωρίς να τιμωρήθει.

Σε ατομικό επίπεδο σχετικά καλοι μόνο οι Allan ο Bernard.Τραγικό το αμυντικό δίδυμο της ομάδας.