2. /
  4. /
  5. Έβερτον – Μάντσεστερ Σίτι

Έβερτον – Μάντσεστερ Σίτι 1-3

Η Everton δεν κατάφερε να μασκαρέψει την εμφανή διαφορά δυναμικότητας έναντι της καλύτερης ομάδας του πρωταθλήματος Manchester City και έχασε εύκολα 1-3. Σκόρερ ο Richarlison στην μοναδική ουσιαστική τελική της ομάδας μας. Επόμενο ματς το Merseyside Derby το Σάββατο στις 19:30.

Ο Carlo παρέταψε την ομάδα μας με ένα 4-4-1-1 δείχνοντας ότι το πρωταρχικό του πλάνο είναι η άμυνα. Η City είχε διαρκώς την μπάλα στα πόδια της και ήδη από τα πρώτα λεπτά έδειξε διάθεση να καθαρίσει από νωρίς το ματς, απειλώντας κυρίως με σουτ έξω ή στα όρια της περιοχής της ομάδας μας. Σε ένα από αυτά στο 32′ , ο Foden έπιασε το σουτ από τα όρια της περιοχής, η μπάλα κόντραρε στον Coleman (που είχε εισέλθει στη θέση του τραυματία Mina) . άλλαξε πορεία , μην αφήνοντας περιθώρια στον Pickford να να αντιδράσεις, γράφοντας το 0-1. Λίγα λεπτά μετά , στο 37′ η ομάδα μας κυκλοφόρησε πανέμορφα την μπάλα για πρώτη φορά στο ματς, ο Coleman από τα δεξιά έβγαλε γλυκιά σέντρα, ο Digne έπιασε δυνατό σουτ το οποίο σταμάτησε στο δοκάρι της εστίας του Ederson και στην επαναφορά με τυχερό τρόπο ο Richarlison πήρε το ριμπάουντ και  σημείωσε το 1-1, το οποίο οδήγησε τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια,

Στο δεύτερο, η City  μπήκε πολύ δυνατά και έχασε καλές ευκαιρίες με τους Silva και Jesus στο πρώτο δεκάλεπτο. Στο 63′ ο Silva βρήκε με τακουνάκι τον Mahrez , ο οποίος με πολύ ωραίο φαλτσαριστό και άπιαστο σουτ νίκησε τον Pickford και έβαλε πάλι μπροστά στο σκορ του Πολίτες. Ο Carlo έριξε στο ματς τους King και James αλλά δεν μπόρεσε να αλλάξει την ροή του αγώνα, αφού η City συνέχισε να έχει συντριπτική κατοχή και ήλεγχε τον αγώνα πλήρως.  Η χαριστική βολή ήρθε στο 77′, με τον Silva ανενόχλητος να κάνει κούρσα πολλών μέτρων και με δυνατό σουτ να κερδίζει τον ασταθή σε αυτήν την φάση Pickford και έγραψε το τελικό 1-3.

Δυστυχώς για άλλο ένα παιχνίδι , κανένας διακριθέντας για την ομάδα μας σε ένα πολύ μέτριο παιχνίδι εκ μέρους μας και το μυαλό όλων πλέον να είναι στο μεγάλο ματς του Anfield.