5. Άκρινγκτον Στάνλεϊ – Έβερτον

Άκρινγκτον Στάνλεϊ – Έβερτον 1-4

Η διαφορά τον δύο ομάδων είναι χαώδης αλλά Έβερτόνιαν είμαι και μια και δεν κατάφερα να δω το πρώτο παιχνίδι της ομάδας πήρα έστω μια μικρή ιδέα από την φετινή Έβερτον

ΣΧΟΛΙΟ

1ο Ημίχρονο:H Έβερτον έπαιξε με τους Robles, Distin, Jagielka, Hibbert, Oviedo, Gibson, Fellaini, Osman,Naismith,Mirallas και Anichebe αυτά που κρατάω και μου έκαναν εντύπωση είναι η διάθεση του Mirallas που ήταν καταπληκτικός η οργανωτική διάθεση του Gibson που ήταν κινητικός απλός και αρκετά ουσιαστικός στο παιχνίδι του.Τέλος εντύπωση μου έκανε η πιο αμυντικογενής τοποθέτηση του Fellaini.2ο Ημίχρονο:H Έβερτον έπαιξε με τους Robles,Jagielka,Alcaraz,Coleman,Baines, Fellaini, Gibson,Gueye,Pienaar,Osman,Vellios ένω για τα τελευταία 4 λεπτά χρησιμοποιήθηκε και ο Francisco Junior στην θέση του Gibson ο ρυθμός έπεσε αισθητά απο της πολλές αλλαγές που έκανε ο Μαρτίνεθ όσοι περίμεναν να δούν τον Kone απογοητεύτηκαν μια και ο Ιβοριανός έμεινε στον πάγκο αυτος όμως που έκανε την πρώτη του εμφάνιση με την ομάδα ήταν ο Antolin Alcaraz θετικός, όπως αναμενόταν μου άρεσε οτι σε αντίθεση με τους υπολοιπους κεντρικούς αμυντικούς μας δίνει  γρήγορα την μπάλα, είχε βέβαια ένα λάθος αλλά ίσως και λόγω άγχους.Ο δίκος μας Απόστολος Βέλλιος είχε πολύ διάθεση και λίγο άγχος να αποδείξει οτι αξίζει θέση στο ρόστερ της ομάδας.Νομίζω πως αξίζει, αν και άποψη μου είναι πως αν διαβάζει αυτές τις γραμμές  με τόσο κόσμο μπροστά του πρέπει να πάει κάπου δανεικός για να αποκτήσει εμπειρίες και παιχνίδια στα πόδια του.

ΦΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΓΚΟΛ

1ο Ημιχρονο

7′ Σέντρα του Oviedo η μπάλα φτάνει στον Naismith που σουτάρει η μπάλα κοντράρει και πάει προς τα δίκτυα αλλά τελευταία στιγμή απομακρύνεται σε κόρνερ

8′ Το κόρνερ εκτελεί ο Mirallas έξω απο την περιοχή στον Gibson που σουτάρει δυνατά και σκοράρει 0-1 για την Έβερτον

13′ Σέντρα του Mirallas κεφαλια του Anichebe γκολ 0-2 για την Έβερτον

15′ Ωραία επέλαση του Mirallas απο δεξια το σουτ ομως καταλήγει στην αγκαλία του τερμτοφύλακα

21′ Κόρνερ του Mirallas απευθείας σουτ του Naismith η μπαλά φεύγει αουτ αλλά ο Jagielka παρεμβαίνει και σουτάρει για να κερδίσει νέο κόρνερ η Έβερτον

28′ Σέντρα του Hibbert στο στήθος του Osman που την κατεβάζει και γυρίζει ωραία το σώμα αλλά το σουτ δεν είναι δυνατό

38′ Γρήγορη επίθεση για την Άκρινγκτον Στάνλεϊ με τον Webber να πλασάρει αλλά η μπάλα να φεύγει άουτ

40′ Υπέροχη μακρινη μπαλία του Fellaini στον Mirallas που μπαίνει ωραία στην περιοχή απο δεξιά ντριπλάρει υπέροχα αλλά το σουτ κοντράρει και απομακρύνεται

42′ Φάουλ του Mirallas η μπάλα στα δίκτυα 0-3 για την Έβερτον

43′ Ωραία προσπάθεια των γηπεδούχων απο δεξιά η μπάλα φτάνει απο την παράλληλη σέντρα του Hunt στον Murphy που σκοράρει 1-3 για την Άκρινγκτον Στάνλεϊ

2ο Ημιχρονο

54′ Ένα φάουλ σε καλή θέση για την  Άκρινγκτον Στάνλεϊ ματά απο μια πολύ κακή πάσα προς τα πίσω και φάουλ του Fellaini φεύγει άουτ

61′ Σέντρα του Coleman απο δεξιά κεφαλία του Osman 1-4

76′ Σουτ του Gueye έξω απο την περιοχή σώζει σε κόρνερ ο τερματοφύλακας Dunbavin

87′ Ωραίο σουτ για την Άκρινγκτον Στάνλεϊ ο Joel Robles διώχνει σε κόρνερ