4. /
  5. Έβερτον-Γουέστ Χαμ 2-0

Έβερτον-Γουέστ Χαμ 2-0

Σχόλιο

Η Έβερτον επέστρεψε στις νίκες μετά απο περίπου ενάμιση μήνα,χρειάστηκε  να συνέλθει επιτέλους ο Barkley και να βρεί δίκτυα για άλλη μια φορά, o κακός δαίμονας της Γουεστ Χαμ Lukaku Που μετράει 9 γκολ σε 9 αγώνες εναντίον της Γουέστ Χαμ.

Στο πρώτο ημίχρονο, έγινε ένα μοιρασμένο παιχνίδι η Γουέστ Χαμ ξεκίνησε καλύτερα το πρώτο τέταρτο.Όμως η Έβερτον ισορρόπησε και είχε ένα εκρηκτικό τέταρτο από το 15′ ως το 30′ όπου έχασε την μεγαλύτερη ευκαιρία όταν ο Barkley από κοντά απέφυγε εξαιρετικά τον αντιπαλο που τον μάρκαρε, σούταρε όμως ο Andrian έσωσε την ομάδα του με μια ενστικτωδη και κάπως τυχερή απόκρουση.Σε ένα ημίχρονο που μπορείς να το πεις μοιρασμένο με τις δύο ομάδες να έχουν καλές φάσεις.Με την άμυνα να έχει κάποια προβλήματα αντίθετα την επίθεση να είναι σε αρκετά καλή μέρα.

Αντίθετα στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα μας ευτύχησε να προηγηθεί πολύ γρήγορα με γκολ του Lukaku στο 50’επειτά από ωραίο γύρισμα του Bolasie.Η Έβερτον έδωσε λίγο χώρο στην Γουέστ Χαμ που προσπάθησε να επιστρέψει στο παιχνίδι.Η ομάδα μας έβγαινε με γρήγορες αντεπιθέσεις μπροστά σε μια από αυτές στο 76′ o Barkley με προβολή διαμόρφωσε το τελικό 2-0.

Σε ατομικό επίπεδο καλή απόδοση από τους Barkley (όπως ήδη είπαμε),Bolasie και τον Lukaku που χωρίς να πιάσει τα επίπεδα απόδοσης που θα περιμέναμε ήταν εκεί όταν έπρεπε και βοήθησε την ομάδα να πάρει τρεις πολύτιμους βαθμούς.

Εντεκάδες

Έβερτον:Joel,Coleman,Funes Mori,Williams,Oviedo,Gueye,Barry,Mirallas(72′ Cleverley), Barkley(87’Lennon),Bolasie(82’Jagielka), Lukaku

Γουέστ Χάμ:Adrian,Koyate,Reid,Ogbonna,Fernandes(71’Zaza),Noble,Obiang(60’Ayew), Cresswell,Lanzini(78’Fegouli), Payet,Antonio