4. /
  5. Έβερτον-Γουέστ Μπρόμιτς Άλμπιον 2-0

Έβερτον-Γουέστ Μπρόμιτς Άλμπιον 2-0

Σχόλιο

Αποδίδοντας ξανά καλό ποδόσφαιρο η ομάδα μας συνέχισε το σερι καλών εμφανίσεων προσθέτοντας ακόμα 3 πόντους στο ενεργητικό της.Η Έβερτον ήταν καλή απο την αρχή, πιέσε και κέρδισε κατα κράτος, την μάχη του κέντρου με αποτέλεσμα να  φτάνει εύκολα στην περιοχή της Γουεστ Μπρομ. Προήγηθηκε με το σουτ του Osman, που κόντραρε, πάνω στον McAuley και έχασε και άλλες ευκαιρίες να διπλασιάσει τα τερματα της στο πρώτο ημίχρονο.Το ίδιο τέμπο διατηρήθηκε και στο δεύτερο ημιχρονο, με την ομάδα μας να φτάνει τελικά στο δεύτερο γκολ, με τον Anichebe στο 68′, που είχε μπει αλλαγη πριν λίγα λεπτά.  Tο παιχνίδι αν και είχε απέκτησει διαδικαστικό χαρακτήρα, η ομάδα μας συνέχισε να πιέζει και έχασε και άλλες ευκαιρίες, για να κερδίσει με μεγαλύτερο σκορ. Τελικά το 2-0 διατηρήθηκε με την Έβερτον να φτάνει στoυς 43 βαθμούς και να μπαίνει στην πρώτη 8αδα.

Εντεκάδες

Έβερτον:Howard, Hibbert, Baines, Heitinga, Jagielka, Gibson, Cahill (Anichebe 62), Osman (Gueye 46), Pienaar, Felaini, Felaini, Jelavic (McFadden 87)

Γουέστ Μπρόμιτς Άλμπιον:Foster, Ollson, Ridgewell, McAuley, Jones, Tchoyi (Fortune 63), Andrews, Brunt (Cox 77), Scharner (Dorrans 67), Long, Odemwingie

Ο Αγώνας

5′ Σουτ του Gibson η μπάλα φεύγει άουτ

18′ ΓΚΟΛ Σουτ του Οsman η μπάλα κοντράρει στον McAuley και καταλήγει στα δίκτυα του Foster

27′ Σουτ του Scharner σώζει ο Howard η μπάλα φτάνει στον Bunt που σουτάρει αλλα σώζει ο Hibbert

28′ Σουτ του Fellaini  o Foster σε κόρνερ

40′ Σουτ του Pienaar άουτ

43′ Φάουλ του Baines σώζει ο Foster

47′ Σουτ του Fellaini άουτ

52′ Σουτ του Jelavic σώζει ο Foster

68′ ΓΚΟΛ Επέλαση του Pienaar πασάρει στον Anichebe που σουτάρει λίγο έξω απο την περιοχή και κάνει το 2-0

74′ Σουτ του Pienaar μπλοκάρει ο Foster

78′ Σουτ του Fortune σώζει ο Howard

79′ Σουτ του Jelavic σώζει ο Foster

86′ Σουτ του Gueye σώζει ο Foster