4. /
  5. Έβερτον-Μπέρνλι 2-0

Έβερτον-Μπέρνλι 2-0

Σχόλιο

Άλλο ένα καλό παιχνίδι για τα ζαχαρωτά μας που συνοδεύτηκε με νίκη, με την ομάδα να τερματίζει με τον καλύτερο τρόπο τις εντός έδρας υποχρεώσεις της για το φετινό πρωτάθλημα.

Στο πρώτο ημίχρονο η Έβερτον ήταν σαρωτική, έχοντας συνεχώς την μπάλα στα πόδια της δημιούργησε πληθώρα ευκαιριών.Μόλις στο 5′ ο Sigurdsson έβγαλε μια κάθετη μπαλιά στον Richarlison που σούταρε μέσα απο την περιοχή, η μπάλα όμως κόντραρε στους αμυντικούς της Μπέρνλι.Στο 10′ πάλι ο Richarlison σούταρε άουτ από το όριο της περιοχής.Στο 17΄ ξανά ο Βραζιλιάνος σούταρε αυτη την φόρα η μπάλα του έκανε το χάρη, κόντραρε στον Mee και κατέληξε στα δίχτυα του Heaton για το 1-0.Πριν η Μπέρνλι συνέλθει, σε μια φάση διαρκείας στην περιοχή της, αμέσως μετά την σέντρα η μπάλα έφτασε στα πόδια του Digne που σούταρε έξω από την περιοχή, ο Heaton απέκρουσε προσωρινά αλλά ο Coleman από κόντά σκόραρε με κεφαλιά  το 2-0.Στο 34′ ήταν ο Calvert-Lewin που μετά από σέντρα του Digne έπιασε την κεφαλιά που έφυγε ψηλά άουτ.Στο 38′ η Μπέρνλι είχε την μοναδική ευκαιρία για το ημίχρονο όταν μια κεφαλιά του Brady μετά από φάουλ έφυγε δίπλα από το δοκάρι του Pickford.Λίγο πριν ολοκληρωθεί το ημίχρονο η Έβερτον έχασε άλλη μια κλασική ευκαιρία όταν ο Bernard έβγαλε την μπάλα στον Sigurdsson μέσα στην περιοχή όμως αυτός σούταρε ψηλά.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός της Έβερτον έπεσε λίγο στην αρχή στα πρώτα 15-20 λεπτά. H Μπέρνλι δημιούργησε δύο καλές φάσεις με τον Gudmudssson στο 46′ όταν επιχείρησε ένα σούτ έξω απο την περιοχή που έφυγε άουτ και στο 62′ όταν σε μια επικίνδυνη σέντρα βρήκε την μπάλα με το σώμα και έφυγε ξανά άουτ.Η Έβερτον βρήκε το ρυθμό της στην συνέχεια και απείλησε στο 64′ ο Sigurdsson έκανε μια σέντρα, αλλά ο Tarkowski πρόλαβε πριν το Calvert-Lewin .Στο  86′ ο Calvert-lewin δεν πλασάρει σωστά μετά από κάθετη πάσα του Digne και ωραία κούρσα προς την περιοχή.Στο 88’ο Lookman έξω από την περιοχή σουτέρει στο οριζόντιο δοκάρι του Heaton και φεύγει άουτ.Τέλος στις καθυστερήσεις οι Walcott και Lookman δεν κατάφεραν να νικήσουν τον Heaton το σουτ του πρώτου αποκρούστηκε η μπάλα έφτασε στον νεαρό που το σούτ ήταν αδύναμο.Στα αξιοσημείωτα του αγώνα είναι πως ο Richarlison έφυγε ξανά τραυματίας στο 49′ με αυτό το πρόβλημα στα πλευρά να μην τον έχει αφήσει ακόμα.Τελευταία αλλαγή ήταν ο Phil Jagielka με το γήπεδο να τον χειροκροτεί όρθιο προάγγελος μη ανανέωσης ίσως;;;

Σε ατομικό επίπεδο,αρκετά καλή απόδοση από τους περισσότερους παίκτες μέτριος ήταν Calvert-Lewin που σπατάλησε πολλές ευκαιρίες.Λίγο επιπόλαιες και οι προσπάθειες του Richarlison μέχρι να βρει.