5. Μάντσεστερ Σίτι-Έβερτον 2-1

Μάντσεστερ Σίτι-Έβερτον 2-1

Σχόλιο

Η Έβερτον δεν κατάφερε να κερδίσει τίποτα σε μια από τις πιο δύσκολες έδρες του πρωταθλήματος παρόλο που είχε μια καλή εμφάνιση και πίεσε στο τέλος για να κατακτήσει έστω 1 βαθμο.

Οι μπλέ ξεκίνησαν αρκετά αμυντικά στο πρώτο ημίχρονο με την Μάντσεστερ Σίτι να πιέζει για να πετύχει κάποιο γκολ και την Έβερτον να προσπαθεί με κάποιες αντεπιθέσεις να δημιουργήσει προβλήματα στην άμυνα των πολιτών όπως αυτή του Coleman νωρίς στο παιχνίδι.Η με ένα κόρνερ στο τέλος του ημιχρόνου όπου η κεφαλιά του Mina έφυγε άουτ.Όμως η αλήθεια είναι πως η Σίτι είχε την απόλυτη υπεροχή στο πρώτο μέρος με την κάτοχή να φτάνει στο εντυπωσιακό 75% σε κάποια σημεία του παιχνιδιού, παρόλο που το 0-0 διατηρήθηκε χωρίς την μεγάλη απειλή για την εστία του Pickford.

Στο δεύτερο ημίχρονο η εικόνα ήταν παρόμοια και δυστυχώς η Μάντσεστερ Σίτι ήταν πιο αποτελεσματική ξεκίνησε δυνατά το παιχνίδι και ο εξαιρετικός Jesus ήταν που κατάφερε να πετύχει δύο γκολ στο 51 και το 58′ και να τελειώσει ουσιαστικά το παιχνίδι.Αν και παραδόξως η ομάδα μας δεν το έβαλε κάτω, ο Ancelotti πέρασε στο παιχνίδι τους Walcott και Kean και βρήκε κάποιες ευκαιρίες.Στο 71′ ήρθε και το γκολ απο το μέτριο γενικότερα σε  αυτό το παιχνίδι Richarlison Όμως η ομάδα δεν κατάφερε κάτι άλλο παρόλο που είχε μια κάποια πίεση στο τέλος να πάρει το βαθμό της ισοπαλίας.

Σε ατομικό επίπεδο ξανά μια καλή εμφάνιση από τον Sidibe ενώ καλός ήταν και ο Jordan Pickford με θετικές επεμβάσεις.