4. /
  5. Μαντσεστερ Γιουνάιτεντ-Έβερτον 2-1(video)

Μαντσεστερ Γιουνάιτεντ-Έβερτον 2-1(video)

Σχόλιο

Είναι ένα παιχνίδι που θα μας μείνει το γιατί,μια και η ομάδα μας απέδειξε ότι μπορούσε να πάρει κάτι απο το παιχνίδι έπεσε όμως σε έναν εκληκτικό De Gea.Ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων έκενε τρείς σπουδαίες επεμβάσεις που έδωσαν τελικά την νίκη για την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ.

Η ομάδα μας ξεκίνησε πολύ νωθρά το παιχνίδι στο πρώτο δεκάλεπτο στην τηλεοπτική μας οθόνη δεν εμφανίστηκε καν o De Gea.Προσπάθησε να ισοροπήσει μετά το πρώτο τέταρτο.Όμως οι γηπεδούχοι συνέχιζαν να είναι πολύ επικίνδυνοι στις επιθέσεις τους σε μια τέτοια επίθεση ήρθε το γκολ του Di Maria.που έκανε το 1-0 στο 27′.Η ομάδα μας συνέχιζε να είναι νωθρή με ελάχιστε καλές επισκέψεις όμως μια όμορφα οργανωμένη επίθεση στο τελευταίο λεπτο του πρώτου ημιχρόνου ο Hibbert βρέθηκε μέσα στην περιοχή και κέρδισε πέναλτι απο τον Shaw.Το πέναλτι το εκτελεί ο συνήθης ύποπτος Baines αλλά ο De Gea κάνει την πρώτη μεγάλη επέμβαση του αγώνα και ο Baines χάνει το πρώτο του πέναλτι στην Πρέμιερ λιγκ.Στο δεύτερο ημίχρονο αν και η εικόνα του αγώνα δεν μας έδινε πολλές ελπίδες, η Έβερτον εμφανίστηκε μεταμορφωμένη προς το καλύτερο έκανε αρκετές αξιόλογες επιθέσεις και σε μια απο αυτές ο Naismith ισοφάρισε το σκορ σε 1-1.Η Μάντσεστερ βγήκε μπροστά και εκμεταλευόμενη και τον τραυματισμό του Pienaar παίρνει ξανά το προβάδισμα με προβολή του Falcaο μετά πο μια κάθετη μπαλιά του Di Maria.Η ομάδα μας παίρνει την πρωτοβουλία δημιουργει πολλές φάσεις Μάλιστα ο De Gea υποχρεώνεται σε 2 φανταστικές επέμβάσεις στο 86′ στο τετ α τετ του Osman και στις καθυστερήσεις σε ένα σουτ του Oviedo.Τέλος να πω Έλεος με τους τραυματισμούς ελπίζω να μην χάσαμε Pienaar και Stones σήμερα.

Εντεκάδες

Έβερτον:Howard, Hibbert(77’Browning), Jagielka, Stones, Baines, Barry, Besic, Pienaar(64’Oviedo), McGeady(77’Osman), Naismith, Lukaku.

Μαντσεστερ Γιουναιτεντ:: De Gea, Rafael, Shaw(71’Blackett), Rojo, Blind, McNair, Mata, Valencia(79’Fellaini), Falcao(73’Wilson), Van Persie, Di Maria.

Τα γκολ

27′ Σέντρα του Rafael απομακρύνει ο Jagielka omvw h mp;ala ft;anei ston Ματα που την στρώνει στον Di Maria και αυτός με σουτ ανοίγει το σκορ

55′ Υπέροχή σέντρα του Baines κεφαλιά ψαράκι του Naismith και γκολ 1-1

62′ Κάθετη μπαλιά του Di Maria προβολή του Falcao γκολ 2-1