2. /
  4. /
  5. Έβερτον – Τότεναμ 2-2

Έβερτον – Τότεναμ 2-2

Σε ένα χορταστικό παιχνίδι το οποίο έληξε 2-2 , η ομάδα μας πλήρωσε τα αμυντικά της λάθη και πέταξε δυο βαθμούς στο κυνήγι της Ευρώπης. Sigurdson ο σκόρερ της ομάδας μας, ένα με πέναλτι και ένα από ασίστ του Coleman.

Η ομάδα μας μπήκε καλά στο παιχνίδι και είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων. Ήταν μάλιστα η πρώτη που έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Richarlison να στέλνει το πλασέ του πάνω στον Lloris στο 21′. Πέντε λεπτά μετά , σε ανύποπτη φάση, ο Keane πήδηξε σε λάθος χρόνο , ο Holgate γλίστρησε με αποτέλεσμα ο Kean να βρεθεί μόνος του προ του  Pickford και να τον εκτελεί για το 0-1. Παρά την ψυχρολουσία του γκολ, η ομάδα μας συνέχισε να κυκλοφορεί καλύτερα την μπάλα και να δημιουργεί ευκαιρίες. Στο 32′ ο James ανατράπηκε στο ύψος του πέναλτι από τον Reguillon και ο Sigurdson ευστόχησε για το 1-1.  Ο Lloris δήλωσε παρών και στο 38′ σε σουτ του James ενώ στην τελευταία φάση του ημιχρόνου ο Godfrey δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί την συστημένη μπαλιά από φάουλ του James.

Στο δεύτερο ημίχρονο , η Tottenham ήταν αυτή που απείλησε πρώτης δις. Πρώτα με τον Son στο 52′ να δημιουργεί χώρο για τον εαυτό του αλλά  τον Pickfoed να κλείνει σωστά την γωνία του ενώ η κεφαλιά του Αlderweilerd στο 57′ σταμάτησε στο δοκάρι. Στο 62′ οι Richarlison, Coleman  έκρυψαν την μπάλα, ο Ιρλανδός βρήκε με συρτή σέντρα τον Gylfi ο οποίος με αριστοτεχνικό πλασέ έγραψε το 2-1.Ωστώσο, η κακή μέρα στην δουλειά συνέχισε για τους Holgate και Keane, οι οποίοι πάλι δεν είχανε καλή συνεννόηση στο 68΄ σε σέντρα με την μπάλα να στρώνεται στον Kane που έγραψε ανενόχλητος το 2-2. Τέσσερα λεπτά μετά , έχασε ευκαιρία για χατ τρικ με το δοκάρι να σταματά την κεφαλιά του.  Όλο το ματς θα μπορούσε να αλλάξει στο 84΄ με τον James να περνάει άψογη κάθετη στον νεοεισελθέντα King , τον οποίο νίκησε ο Lloris . Ο Richarlison πήρε το ριμπάουντ αλλά προ κενής εστίας σημάδεψε τα περιστέρια πέριξ του Goodison Park.