4. /
  5. Λευκή ισοπαλία για την

Λευκή ισοπαλία για την Έβερτον Κ23

Στο μηδέν έμειναν Έβερτον και Άρσεναλ στο μεταξύ τους παιχνίδι που διεξήχθη χτες το βράδυ στο Merseyrail Community Stadium.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι στα πρώτα 20 λεπτά της αναμέτρησης. Οι «μπλε» σε αυτό το χρονικό διάστημα και συγκεκριμένα στο 10′ ζήτησαν πέναλτι ύστερα από πτώση του Sambou στη μεγάλη περιοχή των «κανονιέρηδων», αλλά ο διαιτητής είχε αντίθετη άποψη.

Στο 45′ ο Bowler σπατάλησε μια καλή ευκαιρία για να σκοράρει στέλνοντας τη μπάλα με σουτ από πλεονεκτική θέση πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της Άρσεναλ.

Στο δεύτερο ημίχρονο τα «ζαχαρωτά» έχασαν τεράστια ευκαιρία να μπουν στη θέση του οδηγού, με τον Hornby να αποτυγχάνει στο 61′ να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα της ανυπεράσπιστης εστίας των Λονδρέζων.

Στο 83′ ο Gibson εκτέλεσε αριστοτεχνικά ένα φάουλ που κέρδισε η Έβερτον, αλλά ο τερματοφύλακας της Άρσεναλ πραγματοποίησε σωτήρια επέμβαση.

Στο 88′ ο Bowler σκόραρε, όμως το γκολ που πέτυχε ακυρώθηκε ως οφ-σάιτ.

Ευτυχώς για τους «μπλε» η δεύτερη στη βαθμολογία Μπράιτον «σκόνταψε» κόντρα στη Μπλάκμπερν (2-2).