4. /
  5. Έβερτον-Σάουθαμπτον 3-0

Έβερτον-Σάουθαμπτον 3-0

Σχόλιο

Με το δεξί μπήκε το 2017 για την ομάδα μας που νίκησε με 3-0 την Σάουθαμπτον και έμεινε στην 7η θέση της βαθμολογίας.Σε ένα παιχνίδι που παρά την κούραση από τα συνεχόμενα παιχνίδια είχε καλό ρυθμό και φάσεις μπροστά και στις δύο εστίες.

Στο πρώτο ημίχρονο είχαμε αρκετές φάσεις η υποψίες φάσεων, με την Σάουθαμπτον να φτάνει περισσότερες φορές κοντά στο γκολ πότε με τον Rodriguez (37′ και 39′) και πότε με τον Redmond (11′ και 46′) αλλά σε 3 περιπτώσεις η μπάλα έφυγε άουτ και στην μοναδική περίπτωση που χρειάστηκε ο Robles έσωσε την ομάδα μας.Αντίστοιχα και η Έβερτον είχε δύο καλές φάσεις με τον Barkley να βγάζει μια ωραία κάθετη στον Lukaku που όμως βγήκε αρκετά πλάγια και το σουτ του απομάκρυνε ο Forster στο 17′ ενώ άλλη μια καλή κούρσα του Mirallas στο 42′ που μπήκε ως αλλαγή νωρίτερα στην θέση του άτυχου νεαρού Calvert-Levin που τραυματίστηκε στο 10′ έφυγε επίσης άουτ

Στο δεύτερο ημίχρονο η κατάσταση άλλαξε, η ομάδα μας βελτιώθηκε στο επιθετικό κομμάτι και έφτασε σε περισσότερες τελικές. Μετά από ένα αδιάφορο πρώτο δεκαπεντάλεπτο η Έβερτον απείλησε με δύο επικίνδυνες σέντρες του Coleman, η πρώτη πέρασε από όλους και η δεύτερη κόπηκε σε κόρνερ όπως και με τον Lukaku που έκανε μια επέλαση αλλά το σουτ δεν βρήκε στόχο.Η Σάουθαμπτον συνέχισε να είναι επικίνδυνη επιθετικά και έχασε ένα τέτ α τετ όταν ο Redmond δεν μπόρεσε να νικήσει τον Joel Robles.Στο 72′ η Έβερτον σκόραρε όταν o Lukaku έπαιξε το 1-2 με τον Coleman η κεφαλιά του Βέλγου αποκρούστηκε αλλά εκεί ήταν ο Valencia για να ανοίξει το σκορ για την Έβερτον. Ο Valencia ήταν ο πρωταγωνιστής και στο 2-0 όταν κέρδισε στο 80′ το πέναλτι που μετέτρεψε σε γκολ ο Bainew.Ενώ το κερασάκι στην τούρτα έβαλε στο 88′ ο Lukaku όταν μετέτρεψε σε γκολ την ωραία κάθετη του Davies.Η Σάουθαμπτον είχε κάποιες εξαιρετικές ευκαιρίες να ανοίξει το σκορ αλλά έπεσε πάνω στον εξαιρετικό σήμερα Robles.

Σε ατομικό επίπεδο το παιχνίδι είχε για την Έβερτον αρκετούς πρωταγωνιστές o Joel Robles ήταν ένας από αυτούς έκανε μια εκ διαμέτρου αντίθετη εμφάνιση σε σχέση με αυτήν με την Γουότφορντ .Ο Coleman που ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο όργωσε την δεξιά πλευρά,ο Barkley που δείχνει να βρίσκει ξανά τον εαυτό του και να αρχίζει να κατανοεί τι το ζητάει ο Κούμαν. Ο Lukaku που ήταν συνεχής απειλή στο δεύτερο και τελευταίος ο Enner Valencia που έκανε την καλύτερη του εμφάνιση με την φανέλα της Έβερτον σκόραρε κέρδισε το πέναλτι και ήταν αρκετά καλός στο μισάωρο που αγωνίστηκε.

Συνθέσεις

Έβερτον:Robles,Coleman,Funes Mori,Williams,Baines,Gueye,Davies,Lennon(61’Valencia), Barkley (85′ Barry),Calvert-Levin(10′ Mirallas),Lukaku

Σάουθαμπτον:Forster,Soares,Yoshida,Fonte,McQueen,Ward-Prowse,Romeu,Clasie,Redmond, Rodriguez,Tadic