4. /
  5. Έβερτον-Σουόνσι 3-1

Έβερτον-Σουόνσι 3-1

Σχόλιο

Η Έβερτον έχοντας ένα κακό και ένα καλό ημίχρονο, κέρδισε την Σουόνσι και συνεχίζει την αναρρίχηση της στον βαθμολογικό πίνακα.

Στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα μας έμοιαζε χαμένη, ήταν πολύ κακή αμυντικά και επιθετικά με αργή σκέψη και επιπόλαιες αντιδράσεις βρέθηκε πίσω στο σκορ από την παιδική αρρώστια φέτος που λέγεται στημένα.Ευτυχώς όμως το 0-1 από κόρνερ δεν έμεινε για πολύ .Η ομάδα μας στάθηκε τυχερή όταν ουσιαστικά στην τελευταία φάση του πρώτου ημιχρόνου ο Lennon κέρδισε πέναλτι, που αν και ο Rooney το έχασε αρχικά στην επαναφορά ο Calvert-Lewin σκόραρε και έτσι οι ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια ισόπαλες.Στο δεύτερο ημίχρονο υπήρχε μια εντυπωσιακή βελτίωση η ομάδα μας, ανέβηκε ψηλότερα, πίεσε και κατάφερε να προηγηθεί με ένα υπέροχο σουτ του Sigurdsson που σκότωσε την πρώην ομάδα του.Το παιχνίδι τελείωσε λίγο αργότερα όταν ο Kenny κέρδισε πέναλτι που αυτή την φορά εκτέλεσε εύστοχα ο Rooney.

Συνθέσεις-Στατιστικά-Βαθμολογία παικτών

Τα γκολ

35′ Fer   0-1

45′ Calvert-Lewin    1-1

64′ Sigurdsson     2-1

73′ Rooney   3-1