4. /
  5. Έβερτον-Κρίσταλ Πάλας 3-1

Έβερτον-Κρίσταλ Πάλας 3-1

Σχόλιο

Με δύο πρόσωπα η Έβερτον ένα αρκετά μέτριο στα πρώτα 60′ και ένα εξαιρετικό μέχρι το τελέιωμα του παιχνίδιού, κέρδισε με 3-1 την Κρίσταλ Πάλας και  φλερτάρει πλεόν έντονα με το Ευρωπαικό εισητήριο.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν μοιρασμένο και σε σχέση με την κατοχή, που είχαν οι δύο ομάδες αλλά και σε σχέση με τις ευκαιρίες μπροστά απο τις δύο εστίες.Η Κρίσταλ Πάλας είχε δοκάρι στο 13′ με τον Van Aanholt.Η Έβερτον όμως ευτύχησε στην δική της καλή ευκαιρία να σκοράρει. Όταν ο Theo Walcott ξέφυγε με ωραίο τρόπο απο δεξία, έβγαλε μια σέντρα που έφτασε στα πόδια του Bernard που απο κόντα άνοιξε το σκορ για την ομάδα μας.Λίγο αργότερα ο Walcott τραυματίστηκε και βγήκε για να δώσει την θέση του στον Sidibe.

Αντίθετα με το πρώτο ημίχρονο το δεύτερο ήταν ένα γεμάτο ημίχρονο με πολλές φάσεις,γκολ και αρκετά καλύτερο ποδόσφαιρο.Το πρώτο τέταρτο ανήκε στην Πάλας που κατάφερε σε αυτο το διάστημα με αιχμή του δόρατος τον Benteke αρχικά να σκοράρει, λίγο αργότερα να έχει δοκάρι μετα πο κόρνερ και να έχει ακόμα μια καλή φάση (στο 61΄ μετα΄το γκολ του Richarlison) όταν υποχρεώσε τον Pickford σε μια καλή επέμβαση σε κεφαλία του εξ επαφής.Όμως πάνω στο σημείο που η Έβερτον έδειχνε ασταθης και με αμυντικά προβλήματα, ο φανταστικός Richarlison κατάφερε με μια προσωπική του κούρσα να ξαναβάλει την Έβερτον μπροστά στο σκορ με 2-1 στο 59′. Οι μπλέ ανέβηκαν απέκτησαν σταδιακά μετά το γκολ τον έλεγχο του αγώνα.Με τον Sigurdsson να χάνει μια καλή ευκαιρία στο 64′ όταν ο Guaita έκανε μια σπουδαία επέμβαση.Ο Calvert-lewin να είναι ο παίκτης που διαμόρφωσε το τελικό 3-1 στο 88′ μετά απο κεφαλιά του Richarlison που χτύπησε στο δοκάρι.Ο Άγγλος επιθετικός έχασε μια ακόμα ευκαιρία να δώσει διαστάσεις στο σκορ, όταν απο κόντα στο τέρμα έστειλε την μπάλα ψηλά άουτ.

Σε ατομικό επίπεδο καθοριστικός παράγοντας σήμερα στο παιχνίδι ο εκπληκτικός Richarlison αρκετά καλόι και οι Digne,Bernard και Calvert-lewin.Μοναδική αρνητική παρουσιά ήταν ο Pickford που δέχθηκε ένα γκολ ανεπίτρεπτο για την ποιότητα του.