4. /
  5. Τσέλσι-Έβερτον 3-3

Τσέλσι-Έβερτον 3-3

Σχόλιο

Άλλη μια ισοπαλία που θα έπρεπε να ήταν νίκη μόνο που αυτή την φορά δεν μπορούμε να καταλογίσουμε ευθύνη μόνο στην αμυντική λειτουργία της ομάδας αλλά και στον διαιτητή όπως και στον επόπτη.

H Έβερτον ξεκίνησε καλά από το πρώτο ημίχρονο όταν και είχε δύο τουλάχιστον καλές ευκαιρίες για να ανοίξει το σκορ.Το παιχνίδι έμεινε όμως στο 0-0 στο ημίχρονο.Στο δεύτερο ημίχρονο όλα άλλαξαν το παιχνίδι απέκτησε μια άγρια ομορφιά, με τις ομάδες να σκοράρουν από 3 γκολ η κάθε μια.Η ομάδα μας συνέχισε στον ίδιο ρυθμό όπως και στο πρώτο και πέτυχε 2 γκολ στα πρώτα 11 λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου.Κάπου εκεί  η Έβερτον χαλάρωσε, γύρισε πίσω και δεν προσπάθησε να παγώσει τον ρυθμό, ούτε να κρατήσει την μπάλα, με αποτέλεσμα να δεχθεί 2 γκολ σε 3 λεπτά και να κινδυνεύσει να βρεθεί και πίσω στο σκορ.Μέχρι να συνέλθει και να πάρει ξανα τα ηνία του αγώνα.Το γκολ του Funes Mori φάνηκε πως θα έδινε το τρίποντο στην ομάδα μας, που βάση απόδοσης το άξιζε.Αλλά ο επόπτης και ο διαιτητής είχαν άλλη άποψη.Ο διαιτητής όχι μόνο έδωσε 7 λεπτά καθυστερήσεων, κράτησε και παραπάνω καθυστέρηση, ο δε επόπτης έκλεισε τα μάτια στο καθαρο οφ-σαιντ του Terry στην τελευταία φάση-γκολ σε ουσιαστικά νεκρό χρόνο, χαρίζοντας έναν βαθμό στους Λονδρέζους.Σε ατομικό επίπεδο Baines,Βesic,Mirallas και Funes Mori ξεχώρισαν στην σχετικά καλή Έβερτον.

Εντεκάδες

Τσέλσι:Cortois,Ivanovic,Zouma,Terry,Azpilicueta,Fabregas,Mikel,Willan,Matic,Pedro(66’Kennedy), Costa(80’Remy)

Έβερτον:Howard,Oviedo(71’Funes Mori),Stones,Jagielka,BainesBesic,Barkley(81’Pienaar),Barry, Lennon(80’Deulofeu), Mirallas,Lukaku

Τα γκολ

50′ Terry (αυτογκολ)    0-1

56′ Mirallas                  0-2

64′ Costa                      1-2

66′ Fabregas                 2-2

90′ Funes Mori             2-3

99′ Terry                       3-3