4. /
  5. Έβερτον-Άστον Βίλα 4-0

Έβερτον-Άστον Βίλα 4-0

Σχόλιο

Η εξαιρετική Έβερτον έδειξε τα δόντια της και κέρδισε εύκολα την Άστον Βίλα με 4-0.

Η Έβερτον μπήκε από νωρίς δυνατά και κατάφερε να επιβάλει πλήρως τον ρυθμό της, έχοντας το πρώτο τέταρτο μια συντριπτική κατοχή που ξεπερνούσε το 80%, την ίδια ώρα που οι παίκτες της Βίλα κυριολεκτικά δεν μπορούσαν να αλλάξουν τρεις πάσες.Το πρώτο γκολ ξεκίνησε από μια υπέροχη ομαδική προσπάθεια, που ξεκίνησε και τελείωσε από τον Ross Barkley από εκεί και μετά η ομάδα μας δημιούργησε και κατάφερνε να φτάσει πιο εύκολα σε  ευκαιρίες και γκολ.Με το 3-0  με ένα γκολ του Lukaku και άλλο ένα του Barkley να είναι η αντιπροσωπευτική εικόνα του πρώτου ημιχρόνου,Στο δεύτερο ημίχρονο η Έβερτον βρήκε άλλη μια φορά δίκτυα με τον Lukaku να πετυχαίνει το δεύτερο του γκολ.Η ομάδα μας έριξε λίγο τον ρυθμό του αγώνα μετά το τέταρτο γκολ και αν και είχε κάποιες ευκαιρίες με τον Galloway τον ορεξάτο Mirallas και τον Lukaku δεν κατάφερε να σκοράρει άλλο γκολ.Σε ατομικό επίπεδο η σύγχρονη Holy trinity των Deulofeu,Lukaku,Barkley ήταν ότι καλύτερο για την ομάδα μας στον αγώνα.Ο πρώτος ήταν εξαιρετικός και είχε συμμετοχή στα τρία από τα τέσσερα γκολ και στις περισσότερες ευκαιρίες και οι άλλοι δύο  σκόραραν από δύο γκολ και είχαν εξαιρετική παρουσία.Η αλήθεια είναι πως σε συνδυασμό και με την κάκιστη εμφάνιση των ουραγών της βαθμολογίας είναι δύσκολο να βρεις κάποιον παίκτη να υστέρησε στο σημερινό παιχνίδι.

Εντεκάδες

Έβερτον:Howard,Coleman,Stones,FunesMori,Galloway,Barry,McCarthy (84’Gibson),Deulofeu (74’Mirallas),Barkley(74’Osman),Kone,Lukaku

Άστον Βίλα:Guzan,Hutton,Richards,Clark,Richardson,Veretout,Westwood,Gueye (46’Sanchez), CharlesGil (57’Gestede),Ayew,Grealish(74’N Zogbia)