2. /
  4. /
  5. Έβερτον-Γκορ Μεχία 4-0

Έβερτον-Γκορ Μεχία 4-0

Άνετη νίκη με 4-0 για την Έβερτον στο παιχνίδι με την Γκορ Μαχία της Κένυας, ένα φιλικό που έδωσε η ομάδα στο πλαίσιο της συνεργασιας με την στοιχηματική εταιρία Sportpesa.

Ο Ademola Lookman στο 16 ‘ και ο Kieran Dowell στο 23’ σκόραραν στο πρώτο ημίχρονο και οι Nathan Broadhead στο 87 ‘και  Oumar Niasse στο 88’ διαμόρφωσαν στα πέντε τελευταία λεπτά, το τελικό 4-0.Ο διεθνής κολομβιανός κεντρικός αμυντικός Yerry Mina ξεκίνησε και τελείωσε τον αγώνα.Ο James McCarthy, εν τω μεταξύ, έκανε ένα ακόμα σημαντικό βήμα στο δρόμο του για ανάκαμψη από το σοβαρο τραυματισμό με το σπασμένο πόδι που υπέστη τον Ιανουάριο, ο μέσος που έπαίξε τα τελευταία 30 λεπτά του παιχνιδιού 10 ημέρες μετά απο το παιχνίδι με την U23.Μάλιστα απο δικιά του σέντρα πέτυχε ο νεαρός Ουαλός Broadhead το τρίτο γκολ της ομάδας.