2. /
  4. /
  5. Έβερτον-Μπράιτον 4-2

Έβερτον-Μπράιτον 4-2

Προσθέτοντας άλλη μια πολύ καλή εμφάνιση, η Έβερτον κέρδισε με 4-2 την επικίνδυνη Μπράιτον.Πρωταγωνιστής αυτή την φορά o James Rodriguez, που με 2 γκολ και μια ασίστ οδήγησε την Έβερτον σε άλλη μια εύκολη νίκη.

Στο πρώτο ημίχρονο οι μπλε ξεκίνησαν με αρκετά κέφια, δημιουργώντας επικίνδυνες καταστάσεις στην  επίθεση και πιέζοντας ψηλά σε όλο το γήπεδο. Μολις στο 2′ ο Calvert-Lewin είχε ένα καλό σουτ που απέκρουσε ο Ryan και ένα λεπτο αργότερα ο τερματοφύλακας των γλάρων, απέκρουσε και το σουτ του Coleman.Νομοτελειακα το πρώτο γκολ δεν άργησε να έρθει όταν ο Gylfi Sigurdsson έκανε μια σέντρα στο δεύτερο δοκάρι και ο Calvert-Lewin ανοιξε το σκορ.Η ομάδα όμως προεδευτικά άρχισε να αφήνει μέτρα στην Μπράιτον μετά το γκολ με αποτέλεσμα οι “γλάροι” να φτάσουν στο γκολ της ισοφάρισης μετά απο σοβαρό λάθος του Pickford που δεν απέκρουσε σταθερα την μπάλα ο Maupay εκμεταλεύτηκε την ολιγωρία του Αγγλου κιπερ και του Mina που προσπάθησε να βοηθήσει και άνοιξε το σκορ.Ομως επιθετικά η ομάδα μας δεν είχε διάθεση για να κάνει το παιχνίδι ντέρμπι βγήκε άμεσα στην επίθεση και με φάουλ του Rodriguez και κεφαλία του Mina το σκόρ έγινε 2-1.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα μας καθάρισε αρκετά γρήγορα την υπόθεση νίκη, με τον James Rodriguez να
πετυχαίνει δύο γκολ στο 52′ όταν σε παράλληλη μπαλια του Iwobi o Κολομβιανός δεν αστόχησε απο κοντά.Στο 70′ ήταν ο Doucoure που πάσαρε ξανά στον James Rodriguez που  κλείδωσε
το 4Χ4 στο πρωτάθλημα για την τρομερή Έβερτον του Κάρλο Αντσελότι που
απολαμβάνει την μοναξιά της κορυφής παρά την σουτ του Bissouma που
μείωσε σε 4-2 στις καθυστερήσεις.

Σε ατομικό επίπεδο κορυφαία εμφάνιση του James Rodriguez,καλός ξανά o Calvert-Lewin και ο Coleman μέχρι που αποχώρησε τραυματίας (ας ελπίσουμε να μην έχει κάτι σοβαρό).Προβληματίζει ξανά ο Pickford με το ασυγχώρητο γκολ που δέχθηκε.