Έβερτον-Τότεναμ 5-4 (4-4 κανονική διάρκεια)

Σε ένα απίστευτο ματς που θα μνημονεύεται για χρόνια, η Έβερτον
απέκλεισε την Τότεναμ του Μουρίνιο με 5-4 μετά τα 120′ της παράτασης και
προκρίθηκε στις 8 καλύτερες ομάδες του φετινού Κυπέλλου
Αγγλίας.Richarlison (2), DCL, Gylfi και Bernard τα goal της ομάδας μας,
επόμενο ματς με την Fulham εντός έδρας την Κυριακή.

O Carlo επέλεξε την βασική του εντεκάδα με σύστημα 4-2-3-1 και με πολύ λίγο βάθος στον πάγκο του, ελέω των απουσιών που προέκυψαν τις τελευταίες μέρες. Η Tottenham μπήκε πιο δυνατά στο ματς και μόλις στα πρώτα δευτερόλεπτα ο Olsen έβγαλε δύσκολα την κεφαλιά του Lamela. Ένα λεπτό μετά, σε κόρνερ του Son, o Sanchez κέρδισε τον Gylfi στον αέρα και έγραψε με κεφαλιά το 0-1. Η ομάδα μας κέρδισε μέτρα και ο DCL βρήκε το δοκάρι στο 16′ μετά από ωραία κυκλοφορία της μπάλας. H Τottenham χτύπαγε σε αντεπιθέσεις και ο Son έχασε πολύ καλή ευκαιρία στο 29′ για να διπλασιάσει τα γκολ της αντιπάλου μας. Και αυτό τελικά ήταν το έναυσμα για να αρχίσει την αντεπίθεση της η ομάδα μας. Στο 36′  πιέσαμε ψηλά , κλέψαμε την μπάλα , ο Gylfi βρήκε ιδανικά τον DCL ο οποίος με ωραίο ευθύβολο τελείωμα και με ασταθή απόκρουση του Lloris έγραψε το 1-1. Δυο λεπτά μετά , ο DCL αυτήν την φορά έκανε την ασίστ με φοβερό τακουνάκι και ο Richarlison με φανταστικό τελείωμα σκόραρε και ανέτρεψε το σκορ για την ομάδα μας σε δυο λεπτά. Στο 43′ ο Gylfi βρήκε τον DCL μέσα στην περιοχή ,ο παρολίγον παίκτης μας Hojberg τον ανέτρεψε και ο Gylfi δεν λάθεψε από τα 11 βήματα για το 3-1. Και εκεί που όλα έδειχναν ότι το ημίχρονο θα μας έβρισκε προηγούμενους με δυο γκολ,ο Mina είχε άλλη άποψη αφού ολιγώρησε σε κάθετη μπαλιά, ο Lamela του ξέφυγε και έγραψε στις καθυστερήσεις του Α’ ημιχρόνου το 3-2.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η αναγκαστική αλλαγή του DCL με τον Coleman (ο οποίος έπαιξε για αρκετά λεπτά ως δεξιός μέσος, μπροστά από τον Godfrey) έφερε την ομάδα μας πιο πίσω. Στο 57′ πάλι από ένα κόρνερ που αποτέλεσε την αχίλλειο πτέρνα μας για αυτό το ματς, ο Sanchez βρέθηκε στο δεύτερο δοκάρι και σε κενή εστία ισοφάρισε σε 3-3.  Εκεί που όλα έδειχναν ότι η ομάδα μας ξεμένει από λύσεις και ανάσες, καθώς η διαφορά στις λύσεις από τον πάγκο της ομάδα ήταν εμφανής, στο 69′ ο Gylfi βρήκε για άλλη μια φορά τον Richarlsion ο οποίος με απίστευτο τελείωμα και υπο πίεση σημάδεψε σωστά και έγραψε το 4-3. Η Everton στην συνέχεια αμύνθηκε και προσπάθησε να κρατήσει το υπέρ της αποτέλεσμα. Δυστυχώς για εμάς, πάλι σε μια φάση διαρκείας που ξεκίνησε από κόρνερ. ο Doucoure έσωσε κατά τύχη το σουτ του Lamela και στην συνέχεια ο Son με σέντρα ακριβείας βρήκε στο δεύτερο δοκάρι τον Kane ο οποίος έγραψε το 4-4 και το ματς οδηγήθηκε στην παράταση.

Εκεί η ομάδα μας παραδόξως είχε πιο πολλή ενέργεια από την Tottenham παρά τις λιγότερες λύσεις, έβγαλε ψυχή και ανταμείφθηκε με το 5-4 στο 97΄ μετά από άλλη μια μαγική ασίστ του Gylfi καιάψογο τελείωμα του Bernard, o οποίος έκανε καλή εμφάνιση μετά από καιρό και σφράγισε μια ιστορική πρόκριση για εμάς. Τα επόμενα λεπτά πέρασαν αναίμακτα με την άμυνα μας να ανταπεξήλθε καλά όποτε έπρεπε. Διακριθέντες για την ομάδα μας οι Gylfi, DCL και Richarlison που συμμετείχαν σχεδόν σε όλα τα γκολ της ομάδας μας, ενώ πολύ καλοί οι Bernard και Davies. Αντίθετα, κακό βράδυ για την άμυνα μας και δη τον Mina που φέρει ευθύνη σε δυγκολ της ομάδας μας.