3. Άρθρα
  4. /
  5. Βήμα βήμα και προσχωράμε

Βήμα βήμα και προσχωράμε παραπέρα!

Τι ματσαρα ήταν αυτή? Τυχεροί όσοι το είδαν, είχε απ’ όλα, ανατροπές, πέναλτι, παράταση….

Πριν ξεκινήσω για να σχολιάσω το ματς. Έχω παρατηρήσει ότι η ψυχολογία της ομάδας έχει αλλάξει κατά πολύ, βλέπω μία ηρεμία, που αυτό δεν υπήρχε πιο πριν! Δηλαδή χάνουμε και με υπομονή γυρνάμε παιχνίδια δείτε τα 2 πρόσφατα ματς. Αυτά δεν τα κάναμε στο παρελθόν τόσο εύκολα. Έτρωγες γκολ? Έχανες. Αυτό το mentality το έχει αλλάξει κατά πολύ ο Ancelotti με τον Ferguson και μόνο!

Στα του ματς τώρα, τρώγοντας αυτό το 1ο γκολ και εγώ δεν πανικοβλήθηκα (παραδόξος), μέσα σε 8 λεπτά ανατρέψαμε το ματς από 0-1 σε 3-1!!!! Δεν ξέρω αν έχει συμβεί ξανά κόντρα με μεγάλη ομάδα!Θεωρώ ότι στο πρώτο ημίχρονο δεν απειληθήκαμε σχεδόν καθόλου παρά τα 2 γκολ που φάγαμε. Αν εξαιρέσεις ένα τετ α τετ του Σον και μία ευκαιρία του Λαμέλα, είμασταν πολύ κινητικοί σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού και όχι μόνο στο πρώτο ημίχρονο!

Στο δεύτερο ημίχρονο, από τη στιγμή που χάσαμε τον DCL οκ πέσαμε κάπως, όμως βγάζω το καπέλο και στο Richarlison που έκανε ματσαρα μετά από πάρα πολύ καιρό! Λέτε να ξύπνησε και αυτός? Μακάρι γιατί τίποτα σε αυτόν τον κόσμο δεν είναι σίγουρος για τη θέση του, πόσο μάλλον όταν έχεις coach Carlo. Θεωρώ ότι αν και δεν έγιναν χειμερινές μεταγγραφές, κερδίσαμε όμως έναν και αυτός λέγεται Davies (να με συμπαθάς Γιώργο), ωραίες κινήσεις μέσα στο γήπεδο, σωστές τοποθετήσεις και σωστές μεταβιβάσεις. Δεν ξέρω τι έχει συμβεί αλλά δεν είναι ο παίκτης που ξέραμε. Φέτος ο Ιταλός έχει ανεβάσει level δύο παίκτες από τις ακαδημίες μας, όπου επί εποχής Marco Silva ήταν άσχετοι ή μεταξύ πάγκου και εξέδρας! Φυσικά δεν θα σχολιάσω για τον τραγικό Olsen για ένα ματς ακόμα!

Σύμφωνα με δηλώσεις του Ferguson μετά το ματς, ανέφερε για τον τραυματισμό του DCL, “ότι δεν είναι κάτι σοβαρό, όμως είναι αμφίβολος για το ματς με τη Fulham. Όμως από τη στιγμή που έφυγε από το παιχνίδι στο 55′, πετύχαμε 2 γκολ με Richarlison και Bernard, οπότε μην ανησυχέιτε, το γκολ έρχεται με οποιονδήποτε τρόπο!”

Φυσικά με την άνοδο των Davies και SIgurdsson υπάρχει ένα θέμα στο ποιοί θα είναι στον πάγκο. Χθες αναφέρθηκε ο πρόεδρος μας (Γιώργος) ότι χρησιμοποιούμε συχνά το 3-5-2. Η τακτικές που χρησιμοποιεί αυτή τη στιγμή είναι το 3-5-2 και το 4-2-3-1 (παλαιότερα ηταν 4-3-2-1). Όταν γυρίσουν Allan και Rodriguez πως θα είναι η τακτική και ποιοι θα παίζουν στην 11άδα. Εκεί προβληματίζομαι γιατί κάποιος θα αδικηθεί δυστυχώς. Αν είναι 2 τα μπακ χαφ θα είναι Doucoure, Allan και μπροστά Sigurdsson, Richarlison, James αν είναι 3 τα αμυντικά χαφ θα είναι Doucoure, Allan, Davies και μπροστα Richarlison, James. Άρα στη μία θα είναι έξω ο Davies και στην άλλη o Sigurdsson. Αυτό βλέπω εγώ. Αν θέλετε όσοι θα κάνετε εκπομπή στο κανάλι μας, επειδή εγώ δεν θα είμαι να πω live τις ανησυχίες μου, κάντε μία αναφόρα γι’ αυτό το θέμα!

ΥΓ. Η κλήρωση είναι σήμερα από το βρετανικό δίκτυο BT Sport πριν την έναρξη του αγώνα Barnsley v Chelsea

ΥΓ1. Σήμερα τα κορίτσια μας αγωνίζονται κόντρα στη Reading, επανέρχοντας στις νίκες μετά την προηγούμενη ισοπαλία με την BIrmingham!