2. /
  4. /
  5. Austria Wien- Everton

Austria Wien- Everton

Το πρώτο δείγμα γραφής της νέας Everton του Martinez, κάθε άλλο παρά θετικό, αλλά λίγο- πολύ αυτό που περιμέναμε, από μια νέα ομάδα με ελλείψεις, εναντίον μιας ομάδας έτοιμης για το νέο πρωτάθλημα, με στόχο να υπερασπιστεί τον τίτλο της.

Αρκετά διαφορετική εντεκάδα από αυτή που περιμέναμε είδαμε στη Generali Arena. Και αυτό διότι ήταν απόντες οι Alcaraz, Kone, Deulofeu, Howard, Heitinga, Coleman, Jelavic, Barkley, Garbutt, Stones, και άλλαξε εντελώς η ομάδα που μπορεί να είχε κάποιος από εμάς στο μυαλό του.

Η Everton παρουσιάστηκε με τον Joel κάτω από τα δοκάρια, τους Browning- Duffy- Jags- Baines στην άμυνα, τους Gibson- Osman στο κέντρο, σε ένα ρόλο ανασταλτικό, ενώ είχαν και την ευθύνη της οργάνωσης του παιχνιδιού από την άμυνα στην επίθεση, με τον Pienaar μπροστά τους και πίσω από τον επιθετικό, πλάγιους επιθετικούς τους Gueye, ο οποίος μετά από καιρό φόρεσε πάλι τη μπλε φανέλα, και Naismith από δεξιά, και τον Απόστολο Βέλλιο μπροστά.

Από την έναρξη του αγώνα, η Everton προσπάθησε να επιβάλλει τον ρυθμό της με γρήγορες πάσες και πίεση σε όλο το γήπεδο, αν και αυτό συμβαίνει τις περισσότερες φορές στα πρώτα παιχνίδια προετοιμασίας όπου οι παίκτες δε μπορούν να ελέγξουν τις δυνάμεις τους.

Μετά το γκολ της Austria στο 12ο λεπτό η ομάδα έδειξε να αποδιοργανώνεται, χάνοντας τον έλεγχο του κέντρου. Σε μια απρόσεκτη πάσα του Jags προς τον Osman ο επιθετικός της αυστριακής ομάδας Marko Stankovic πήρε τη μπάλα, βρέθηκε μόνος του με τον Joel τον οποίο πέρασε και με άνεση έκανε το 1-0 σε κενή εστία. Μάλιστα, λίγο αργότερα ο Joel έσωσε την ομάδα κόβοντας τη μπάλα με το ένα χέρι, ενώ ο επιθετικός της Austria ετοιμαζόταν να μπει με τη μπάλα στα δίχτυα πάλι.

Μια καλή ευκαιρία σημειώθηκε με τον Naismith στο 32ο λεπτό όταν ο Σκοτσέζος κατέβασε τη μπάλα με το στηθος και σούταρε με δύναμη από πλάγια της μικρής περιοχής για να αποκρούσει με πολύ δυσκολία ο τερματοφύλακας σε κόρνερ.

Στο 38, σε μια τραγική απόφαση του διαιτητή, ο οποίος υπέδειξε πέναλτι για χέρι του Βέλλιου, ο Marko Stankovic έκανε το 2-0.

Ένα λεπτό αργότερα, ο Βέλλιος μείωσε με κοντινή κεφαλιά, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο διαιτητής αρνήθηκε πέναλτι σε φάση του Naismith στη μικρή περιοχή.

Στο δεύτερο ημίχρονο παρουσιάστηκαν ο Hibbert αντί του Browning, Distin- Jags, Oviedo- Baines, Grant- Osman, Kennedy- Gueye, Mirallas- Naismith,Anichebe- Vellios.

Στο 51 οι αυστριακοί είχαν δοκάρι, με σουτ από το ύψος της περιοχής που κόντραρε στον Distin, και στο 55 o Joel έσωσε πάλι την ομάδα νικώντας αντίπαλο του σε τετ α τετ!

Στο 68 οι Grant- Gibson έδωσαν τη θέση τους στους McAleny- Fransisco Jr.

Στο 72, μετά από ωραίο συνδυασμό Anichebe- Mirallas, ο τελευταίος βρέθηκε μόνος ου με τον τερματοφύλακα αλλά αντί να τον πλασάρει προσπάθησε να τον περάσει κάπως ανορθόδοξα, ενώ στο 78 ο Distin έσωσε γκολ πάνω στη γραμμή.

Γενικά, στο δεύτερο ημίχρονο, οι δυο ομάδες ως ένα σημείο μάλλον περίμεναν τη λήξη του αγώνα, με τους αυστριακούς, παρά τις, σαφώς λιγότερες από της Everton, αλλαγές να μη βοηθούν το ρυθμό του παιχνιδιού.

Η Austria ήταν πολύ πιο έτοιμη, κάτι αναμενόμενο άλλωστε, και κυριάρχησε στο μεγαλύτερο μερος του αγώνα.

Αν θέλουμε να σημειώσουμε κάτι θετικό, το μόνο ίσως που μπορούμε να αναφέρουμε είναι η παρουσία του Joel κάτω από τα δοκάρια. Μάλλον φέτος ο Howard βρήκε αντίπαλο για τον άσσο!