2. /
  4. /
  5. Ο δανεικός αμυντικός στο

Ο δανεικός αμυντικός στο τέρμα των γειτόνων

Με αφορμή τη γέννηση του George Jackson, θυμόμαστε και ένα γεγονός που συνέβη κατά την περίοδο της καριέρας του στην Everton.

Κατ’ αρχήν, ο Jackson ήταν ένας αμυντικός που αγωνίστηκε στην Everton πριν και μετά τον Β Π.Π. Συνολικά αγωνίστηκε 79 φορές, από το 1935 ως το 1948. Ήρθε στην ομάδα από την ερασιτεχνική Walton Parish και έφυγε για την επίσης ερασιτεχνική, Caervarvon Town.

Τον Απρίλη του ’48, όταν έκανε την τελευταία του εμφάνιση, έγινε ο 11ος γηραιότερος παίκτης της Everton, σε ηλικία 37 ετών και 101 ημερών. Δεν ήταν ένας από τους θρύλους της ομάδας, άλλωστε, ειδικά μετά την περίοδο του πολέμου λίγοι παίκτες έμεναν για να θυμόμαστε ως θρύλους…
   Κατά την περίοδο του πολέμου, οι ομάδες έπαιζαν σε ανεπίσημα τοπικά πρωταθλήματα, χωρίς συμβόλαια, και πολλές φορές κλήθηκαν παίκτες σε διάφορες ομάδες για να καλύψουν τυχόν κενά, λόγω των πολλών απουσιών. Ο Jackson, παρότι άνηκε στην Everton, συνήθιζε να παίζει με τη Liverpool. Τον Φλεβάρη του ’41, η Everton θα αντιμετώπιζε τη Liverpool στο Anfiled. Ο Jackson, παρότι άνηκε στην Everton, κάθισε κάτω από τα δοκάρια της Liverpool για να βοηθήσει τους γηπεδούχους να συμπληρώσουν!
    Το αξιοσημείωτο είναι πως παρά τα 3 γκολ που δέχτηκε, η Everton ήταν πολύ ανώτερη σε εκείνο το παιχνίδι, ήταν από τους καλύτερους παίκτες της Liverpool, και είναι ο λόγος που το τελικό 1-3 δεν έγινε 1-6!

Επίσης, σαν σήμερα το 1895 γεννήθηκε ο Harry Hardy, τερματοφύλακας της ομάδας από το 1925 ως το ’29, περίοδος κατά την οποία έκανε 40 εμφανίσεις για το πρωτάθλημα, και είχε κρατήσει 10 φορές το 0, ενώ σε 5 αγώνες κυπέλλου δε δέχτηκε ποτέ του γκολ!

Τέλος, το 1946 γεννήθηκε ο Ουαλός μέσος Gerry Humphries, παίκτης που ξεκίνησε από την Everton, έκανε ντεμπούτο σε ηλικία 20 ετών, έμεινε για 4 χρόνια στην Everton παίζοντας σε 14 μόλις παιχνίδια(2 γκολ), πριν αποχωρήσει για την Crystal Palace, το 1970, και ένα χρόνο αργότερα για την Crewe Alexandra.

Μετά το τέλος της ποδοσφαιρικής του καριέρας πήγε στη Βόρειο Ουαλία, όπου έγινε ταξιτζής…