2. /
  4. /
  5. Φιλικό ξεμούδιασμα για την

Φιλικό ξεμούδιασμα για την Έβερτον

Χθες το απόγευμα πραγματοποιήθηκε το πρώτο φιλικό της Έβερτον για την καλοκαιρινή προετοιμασία. Αντίπαλος ήταν η ερασιτεχνική Αυστριακή ομάδα ATV Irdning και η οποία δέχτηκε 22 γκολ από τους μπλε.

Τα πρώτα 17′ λεπτά τ σκορ ήταν στο 6-0, ενώ στο ημίχρονο ο δείκτης ανέβηκε στο 10-0.  Τέσσερα σημείωσε ο Cenk Tosun, τρία ο Lookman και από ένα οι Baines, Holgate, Keane. Στο δεύτερο ημίχρονο μπήκαν 12 γκολ με τον Kevin Mirallas να σημειώνει χατ τρικ σε τρία λεπτά και άλλα δύο μερικά λεπτά αργότερα. Ακολούθησαν οι Niasse με τέσσερα τέρματα Vlasic με δύο και ένα αυτογκόλ για να κλείσει το σκορ στο εκπληκτικό 22-0. Είναι η μεγαλύτερη νίκη που πέτυχε η Έβερτον στην ιστορία της ανεξαρτήτου διοργάνωσης. Η μεγαλύτερη μέχρι πρότινος ήταν το 14-0 επί της New Ferry στο Liverpool senior cup.