4. /
  5. Οι εμφανίσεις των διεθνών

Οι εμφανίσεις των διεθνών

5 γκολ και 1 ασίστ ο Deulofeu

Αρκετοί παίκτες της Έβερτον κλήθηκαν στις Εθνικές ομάδες της χώρας τους και για αυτό το διεθνές διάλειμμα από τα εγχώρια πρωταθλήματα. Φιλικά παιχνίδια εθνικών ομάδων αλλά και προκριματικά είχε η εβδομάδα που μας πέρασε.Στα πιο σημαντικά της εβδομάδας, η  Ιρλανδία των Coleman, McCarthy, Gibson και McGeady προκρίθηκε στα διπλά παιχνίδια επί της Βοσνίας του M.Besic και πάει στο ερχόμενο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα της Γαλλίας.Αλλά και τα 5 γκολ του Deulofeu σε 2 αγώνες με την Ισπανία U21

Πέμπτη 12 Νοεμβρίου: Οι αγώνες για τους παίκτες μας ξεκίνησαν την Πέμπτη με την Ισπανία U21 του Gerard Deulofeu να κάνει εντυπωσιακή εμφάνιση και να σκοράρει χατ -τρίκ και να έχει μια ασίστ στο 5-0 της Ισπανίας U21 επί της Γεωργίας U21(οι ασίστ και τα γκολ στα βίντεο 1,2,3,4 στο τέλος του κειμένου)

Παρασκευή 13 Νοεμβρίου: Ισοπαλία στον πρώτο από τους δύο τελικούς για την Ιρλανδία με τους Coleman και McCarthy να αγωνίζονται, τον McGeady να μπαίνει αλλαγή στο 87′ και τον Gibson να μένει στον πάγκο.Καλύτερος παίκτης του αγώνα σύμφωνα με το site στατιστικών Who’s scored ο Coleman μέτρια η εμφάνιση του McCarthy πολύ λίγος ο χρόνος για να κριθεί ο McGeady.Στα φιλικά παιχνίδια της ημέρας η Αγγλία έχασε από την Ισπανία εκτός έδρας στο Αλικάντε με 2-0 ξεκίνησε βασικός ο Barkley που έκανε μέτρια εμφάνιση ενώ ο John Stones έμεινε στον πάγκο .Αντίθετα νίκη για το Βέλγιο των Lukaku,Mirallas.Ο Lukaku αγωνίστηκε 63′ πριν παραχωρήσει την θέση του στον Batshuayi ενώ ο Mirallas πήρε λίγο χρόνο συμμετοχής μπαίνοντας στο 87′.

Σάββατο 14 Νοεμβρίου:Η Η.Π.Α δεν είχε ιδιαίτερά προβλήματα απέναντι στον Άγιο Βικέντιο και Γρεναδίνες συνέτριψε με 6-1 το μικρό κρατίδιο της Καραϊβικής χωρίς όμως τον Tim Howard στην 11αδα που έμεινε στον πάγκο, ενόψει των προκριματικών του Μουντιάλ που έχουν αρχίσει στην άλλη πλευρά του Ατλαντικού.Ισοπαλία στο Μπουένος Άιρες στο μεγάλο ντέρμπι της Νότιας Αμερικής.Η Αργεντινή με τον Funes Mori να παίζει και τα 90 λεπτά δεν κατάφερε να κρατήσει  το υπέρ της 1-0 του πρώτου ημιχρόνου.Η Βραζιλία πέτυχε γκολ στο δεύτερο ημίχρονο και το 1-1 σφράγισε τις προσπάθειες των δύο ομάδων. Με τον αμυντικό της ομάδας μας να έχει καλή απόδοση στο παιχνίδι.

Δευτέρα 16 Νοεμβρίου:Η Ιρλανδία μπροστά σε 50.000 θεατές κέρδισε την πρόκριση στο Euro της Γαλλίας.Η Ιρλανδία είχε 2 βασικούς τις Έβερτον στην 11αδα της.Οι Coleman και McCarthy είχαν καλή απόδοση και βοήθησαν την Ιρλανδία να φτάσει στο 2-0 επι της Βοσνίας.Δεν αγωνίστηκαν οι McGeady και Gibson.Για την Βοσνία αλλαγή στο ημίχρονο μπήκε ο Besic που δεν ήταν κακός αλλά το αποτέλεσμα τον άφησε απογοητευμένο εκτός τελικής φάσης του Euro.

Τρίτη 17 Νοεμβρίου:Άλλη μια φοβερή εμφάνιση του Gerrard Deulofeu που πέτυχε δύο γκολ και οδήγησε την Ισπανία U21 σε εκτός έδρας νίκη 2-3 επί της Κροατίας U21(τα γκολ στα βίντεο 6,7)Βασικός ξανά ο Funes Mori στην νίκη της Αργεντινής με 0-1 μέσα στην Κολομβία. Ακυρώθηκε το Βέλγιο-Ισπανία υπο το φόβο νέας τρομοκρατικής επίθεσης. Αντίθετα έγινε το Αγγλία-Γαλλία υπο βαρύ και συγκινητικό κλίμα με τους θεατές και τους παίκτες των δύο ομάδων να ψάλλουν τον Εθνικό υμνο της Γαλλίας την γνωστή σε όλους “Μασσαλιώτιδα”στην μνήμη των νεκρών του τρομακρατικού χτυπήματος του Σαββάτου πριν την σέντρα του αγώνα(βίντεο 5).Στο παιχνίδι η Αγγλία επικράτησε με 2-0 με τον Stones αυτή την φορά να ξεκινάει βασικός και να παίζει ολόκληρο το 90′.Βασικός ξεκίνησε και ο Barkley αντικαταστάθηκε όμως στο 79′ καλή απόδοση είχαν και οι δύο παίκτες της ομάδας μας.

Τετάρτη 18 Νοεμβρίου:Βασικός αυτή την φορά ο Howard στην εκτός έδρας ισοπαλία των Η.Π.Α με το Τρινιντάντ & Τομπάγκο 0-0