5. Η Έβερτον στην Ευρώπη

Η Έβερτον στην Ευρώπη (Β’ μέρος)

Στο δεύτερο μέρος του αφιερώματος στις Ευρωπαική ιστορία της Έβερτον βλέπουμε τις πορείες που είχε η ομάδα μας μετά την κατάκτηση του Κυπέλλου Κύπελούχων το 1985.

Ο 5ετής αποκλεισμός

Το 1985 η Έβερτον ήταν μαζί με τους γείτονες οι 2 ισχυρότερες ομάδες της Αγγλίας.Συνεπής σε όλες της διοργανώσεις Είχε  κατακτήσει το πρωτάθλημα, είχε φτάσει στο Κύπελλο Αγγλίας ως τον τελικό, όπου έχασε στο 110′ της παράτασης από την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ.Στο Λιγκ καπ αν και έπεσε θύμα έκπληξης, είχε προλάβει να αποκλείσει την Μαντσεστερ Γιουναιτεντ με νίκη εκτός έδρας 1-2 και φυσικά έχει κατακτήσει το Κύπελλο Κύπελούχων, έχοντας πλέον και Ευρωπαϊκή πείρα μεγάλων αγώνων.Κατά συνέπεια ήταν από τα φαβορί για το ερχόμενο Κύπελλο Πρωταθλητριών.Όμως ο χουλιγκανισμός των οπαδών των γειτόνων μας και η παράλογη απόφαση της Θάτσερ του 5ετή αποκλεισμού που επέβαλε στις Αγγλικές ομάδες, του τύπου πονάει δόντι,βγάζει δόντι δεν επέτρεψαν στην ομάδα μας να διεκδικήσει παραπάνω πράγματα στην Ευρώπη και καμια φορά αυτό είναι που πονάει περισότερο .Η Εβερτον βγήκε δεύτερη και  έφτασε και ως τον τελικό κυπέλλου την επόμενη σεζόν. Την σεζόν 1986/87 η Έβερτον πήρε ξανά το πρωτάθλημα, δυστυχώς το τελευταίο μέχρι την στιγμή που γράφονται αυτές οι γραμμές, αλλά ο αποκλεισμός από την Ευρώπη στοίχισε παρα πολύ.Ο Kendall τα παράτησε ψάχνονας την Ευρωπαική καταξίωση και πήγε στην Αθλέτικ Μπιλμπάο.Έτσι σταδιακά μια από τις μεγαλύτερες ομάδες που εμφάνισε στην ιστορία της η Έβερτον διαλύθηκε.

1995-96

Η Έβερτον κατακτάει το Κύπελλο το 1995 και ξαναβγαίνει στην Ευρώπη, γεγονός δυστυχώς μεμονωμένο μια και η δεκαετία του 90 ήταν μια άσχημη περίοδος που η Έβερτον πολλές φορές πάλευε για την σωτηρία της.Στον πρώτο γύρο η Έβερτον κληρώνεται με την Ολλανδική Φέγενόρντ.Η ομάδα του Joe Royle έμεινε  στo 0-0 στο Goodison Park έχοντας πολλές ελλείψεις μια και οι Daniel Amokachi, Duncan Ferguson, Andy Hinchliffe, Andrei Kanchelskis και Joe Parkinson δεν αγωνίστηκαν για διάφορους λόγους.Στον επαναληπτικό του Ρότερντάμ η ομάδα μας ηττήθηκε με 1-0 Στο 6′ Ο Craig Short απέτυχε να σκοράρει όταν από φάουλ του Andy Hinchcliffe βρήθηκε μόνος του στην περιοχή των Ολλανδων.Στο 39’ο Blinker σε μια φάση διαρκείας στην εστία του Southall σκοραρε το γκολ που έδειξε την πρόκριση στην Ολλανδική ομάδα.To γκολ απο το παιχνίδι στο παρακάτω video.

2005-06

Μεσολαβεί άλλη μια δεκαετία για να βγει η ομάδα μας ξανά στην Ευρώπη.Πλέον έχουμε μπει στην εποχή Ντέιβιντ Μόγιες, η Έβερτον πετυχαίνει το θαύμα την σεζόν 2004-05, κατακτώντας την 4η θέση και την έξοδο στο Chmapions league.H αξιομνημόνευτη ατυχία στις κληρώσεις κάνει ξανά την εμφάνιση της η Έβερτον πέφτει πάνω στην Ισπανική Βιγιαρεάλ μια ομάδα που τα επόμενα χρόνια πρωταγωνιστεί στο Champions league.Στον πρώτο αγώνα η Έβερτον εμφανίζεται κατώτερη των προσδοκιών και χάνει 1-2 απο την Βιγιαρεαλ στο Goodison Park.Αν και όλοι δεν έχουν πολλές ελπίδες απο την εμφάνιση του πρώτου αγώνα.Η Έβερτον πηγαίνει στο Ελ Μαδριγάλ κάνει μια καλή εμφάνιση και αν και βρίσκεται νωρίς να χάνει 1-0 απο γκολ του Sorin ισοφαρίζει στο 70΄με γκολ φάουλ του Arteta σε 1-1. Λίγα λεπτά αργότερα απο ένα κόρνερ ο Ferguson κάνει το 1-2 ισοφαρίζοντας το σκορ του πρώτου αγώνα όμως ο τότε καλύτερος διαιτητής στην Ευρώπη Koλίνα βλέπει ανύπαρκτο φάουλ και ακυρώνει το γκολ.Λίγο αργότερα ο Forlan πετυχαίνει το γκολ που εξασφαλίζει την είσοδο των Ισπανών στους ομίλους του Champions league και αφήνει την ομάδα μας με την πίκρα.Η Έβερτον συνεχίζει στο τότε Uefa cup κληρώνεται με την Δυναμό Βουκουρεστίου  και γνωρίζει μια ταπεινωτική ήττα με 5-1 στο Βουκουρέστι η νίκη στο Goodison park απλά αμβλύνει λίγο τις εντυπώσεις από την κάκιστη εμφάνιση του πρώτο γύρου αλλά αφήνει εκτός την ομάδα μας.

2007-08

Μετά από μια κακή σεζόν η Έβερτον επιστρέφει στο τότε Uefa cup  στον προκριματικό γύρο κληρώνεται με την ουκρανική Μέταλιστ.Με μια μέτρια εμφάνιση το παιχνίδι του Goodison park έρχεται 1-1 στον επαναληπτικό όμως η Έβερτον ήταν αυτή που έπρεπε και με νίκη 2-3 περνάει στους ομίλους του Uefa cup.Οι όμιλοι αποτελούνται απο 5 ομάδες και μονούς αγώνες η ομάδα κληρώνεται με την Γερμανική Νυρεμβέργη την Ρωσική Ζενιτ την Ολλανδική Αλκμααρ και την κυπελλούχο Ελλάδος Λάρισα Στον πρώτο αγώνα στο Goodison park με την Λαρίσα η ομάδα μας κερδίζει 3-1 με μια εμφατική εμφάνιση και κάποια γκολ, σεμινάρια ομαδική λειτουργίας όπως το δευτερο του Osman.Στην επόμενο αγώνα ακολουθεί η νίκη με 0-2 με την Νυρεμβέργη με 2 γκολ στο τελευταίο δεκάλεπτο(83′ Arteta,88’Anichebe).Επίσης δύσκολη νίκη στην 3η αγωνιστική επι τις Ζενιτ με 1-0 στο Goodison park με γκολ του Cahill στο 85′.Τέλος στον τελευταίο αγώνα του ομίλου η Έβερτον πάει στην Ολλανδία για τον αγώνα με την AΖ πιο γνωστή σε εμάς ως Αλκαμαρ, πάρα του ότι οι Ολλανδοί είναι οι άμεσα ενδιαφερόμενοι για πρόκριση, η ομάδα μας ολοκληρώνει τον όμιλο με νίκη 2-3 με γκολ των Johnson,Jagielka και Vaughan .Η ομάδα μας ολοκληρώνει το όμιλο έχοντας μόνο νίκες.Στην επόμενη φάση των 32 αντίπαλος κληρώνεται η Νορβηγική Μπράν η οποία δεν αποτελεί σοβαρό εμπόδιο  και με συνολικό σκορ 8-1 στα δύο παιχνίδια 0-2 στην Νορβηγία( 59′ Osman 88’Anichebe) και 6-1 στο Λίβερπουλ (35’54’72’ Yakubu,41′,92′ Johnson 70’Arteta) η Έβερτον περνάει στους 16 του θεσμού.Αντίπαλος η Ιταλική Φιορεντίνα η οποία υποχρεώνει την ομάδα μας στην πρώτη ήττα στον θεσμό 2-0 στην Φλωρεντία με δύο γκολ στο δεύτερο ημίχρονο.Στο επαναληπτικό του Goodison park η Έβερτον χωρίς τον τραυματία Cahill καταφέρνει να ισοφαρίσει μέχρι το 67′ το σκορ του πρώτου αγώνα με γκολ των Johnson 16′ και Arteta 67′ αλλά δεν ξανασκοράρει στον κανονικό αγώνα, ούτε στην παράταση, οδηγώντας το παιχνίδι στα πέναλτι.Εκει οι Ιταλοί ήταν πιο αποτελεσματικοί οι Jakubu και Jagielka δεν κατάφεραν να ευστοχήσουν έτσι παρά την αρκετά καλή πορεία η Έβερτον έμεινε εκτός του θεσμού.

2008-09

Η Έβερτον βγαίνει ξανά στην Ευρώπη αλλά στον τελευταίο προκριματικό γύρο το ταξίδι τερματίζει γρήγορα και ανέλπιστα η Σταντάρ Λιέγης.Η Βελγική ομάδα αποσπάει ισοπαλία 2-2 στο Goodison park με τα 4 γκολ να μπαίνουν όλα στο πρώτο ημίχρονο (22′ Yakubu, 38′ Castillo).Ενω στο δεύτερο παιχνίδι η νίκη με 2-1 της Στανταρ Λιέγης (67′ Jagielka)αφήνει εκτός ομίλων την ομάδας μας.

2009-10

Στην τελευταία σεζόν πριν την φετινή που η ομάδα μας εμφανίστηκε στην Ευρώπη, τo Europa league να έχει πάρει πλέον την μορφή που έχει και σήμερα.H Έβερτον κληρώθηκε στον τελευταίο προκριματικό γύρο με την Τσέχικη Σίγκμα Όλομουτς.Οι Τσέχοι δεν αποτελούν σοβαρό εμπόδιο για την Έβερτον. Το 4-0 στο Λίβερπουλ με δύο γκολ του Luis Saha 34′,73′ και άλλα δύο του Jack Rodwell 39′,53′ κάνουν τυπική διαδικάσία την ρεβάνς που έρχεται 1-1 σε ένα παιχνίδι που η ομάδα μας παίζει απο το 6′ με 10 παίκτες λόγω της αποβολής του Hibbert.O ομιλος φέρνει μια απρόσμενη χαρά για τους Greek-toffees μια και η ομάδα της καρδίας μας θα επισκεπτόταν την Αθήνα ως αντίπαλος της ΑΕΚ, ακόμα αντίπαλοι μας στον όμιλο η ΜΠΑΤΕ Μπορίσοφ και η Μπενφίκα.Στον πρώτο αγώνα του ομίλου η Έβερτον υποδέχεται την ΑΕΚ και την κερδίζει με 4-0 (10′ Yobo,17′ Distin,37′ Pienaar και 82′ Jo).Ακολουθεί ο εκτός έδρας αγώνας στην Λευκορωσία με την ΜΠΑΤΕ Μπορίσοφ η ομάδα μας παρόλο που βρίσκεται μόλις στο 16′ πίσω στο σκορ με δύο γκολ στο δεύτερο ημίχρονο (68’Fellaini,76’Cahill) κατακτάει την δεύτερη νίκη στον όμιλο.Ακολουθούν δύο χαμένα παιχνίδια με την Μπενφίκα όπου η ομάδα μας χάνει με ένα βαρύ 5-0 στην Λισαβώνα έχοντας όμως αρκετές απουσίες και 0-2 στο Goodison park.Στις 2 Δεκεμβρίου έρχεται η στιγμή που περιμέναμε ένα βροχερό βράδυ στις 2 Δεκεμβρίου η Έβερτον επισκέπτεται την Ελλάδα μετά απο πολλά χρόνια ένα γκολ του Bilyaledinov στο  6′ μόλις λεπτό χαρίζει την νίκη στην ομάδα μας και την πρόκριση στην επόμενη φάση του Europa league.Στον τελευταίο αγώνα του ομίλου αντίπαλος η MΠΑΤΕ στο Goodison park με τον Ντείβιντ Μόγιες να κατεβάζει πολλούς αναπληρωματικούς μόλις 3 βασικούς και τους Λευκορώσος να παίρνουν μια τιμητική νίκη με 0-1.Αντίπαλος στους 32 η Σπόρτινγκ Λισαβώνας.Το πρώτο παιχνίδι στο Goodison park όλα πάνε καλά ως το 85′ η ομάδα μας έχει πετύχει δύο γκολ με τον Pienaar στο 34′ και τον Distin στο 49′, η ομάδα έχει χάσει και αλλές ευκαιρίες για γκολ.Η Σπόρτιγκ δεν απειλεί σχεδόν καθόλου, αλλά ο Distin στο 85′ σε μια φάση που ξεκινάει απο δικό του λάθος κάνει πέναλτι ο Veloso το κανει γκολ το τελικό 2-1 αφήνει πολλές ελπίδες στην Σπόρτινγκ.Στο επαναληπτικό η Έβερτον στέκεται κατώτερη των προσδοκιών και αν και κρατάει το μηδέν για 63 λεπτά δέχεται 3 γκολ στο υπόλιπο ηίωρο και μένει εκτός της επόμενης φάσης.

Κλείνω το αφιέρωμα με μια ευχή η Έβερτον μας φέτος, να κάνει μια πορεία που να δικαιώσει τις προσδοκίες μας  ως τον τελικό του Europa league στην Βαρσοβία και να πανηγυρίσουμε όλοι μαζί ξανά έναν Ευρωπαικό τίτλο