4. /
  5. Μπάρνσλει-Έβερτον 3-5

Μπάρνσλει-Έβερτον 3-5

Σχόλιο

Για τον δεύτερο γύρο του λιγκ καπ η Έβερτον αντιμετώπισε σοβαρή αντίσταση απο την πολύ καλή Μπάρνσλει και χρειάστηκε την παράταση για να περάσει στον επόμενο γύρο.

Οι γηπεδούχοι αιφνιδιάσαν την ομάδα μας που είχε πάλι πολλά μεσοαμυντικά προβλήματα και προηγήθηκαν με 0-2. Με το πρώτο γκολ μάλιστα να προκαλεί αγανάκτηση σε πολλούς φίλους της ομάδας στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης με τον τρόπο που αμύνθηκε η καλύτερα με τον τρόπο που δεν αμύνθηκε στην φάση ο John Stones.Το 0-2 ήταν το σκορ που έμεινε μέχρι και το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.Η ομάδα μας χρειάστηκε δύο αλλαγές για να βελτιώσει την εικόνα της επιθετικά, οι εξαιρετικοί Deulofeu και Barkley άλλαξαν προς το καλύτερο την ομάδα με την είσοδο τους και βοήθησαν να ισοφαρίσει, αρχικά σε 2-2 και στην συνέχεια σε 3-3 όταν και πάλι βρέθηκε πίσω στο σκορ, αμέσως μετά την ισοφάριση του Naismith.Τελικά οι αδυναμία της ομάδας να σκοράρει σε κάποιες καλές ευκαιρίες προς το τέλος του παιχνιδιού (ειδικά ο Deulofeu χάνει τεράστια ευκαιρία στο τέλος της κανονικής διάρκειας) στέλνει το παιχνίδι στην παράταση.H Έβερτον ήταν αυτή που έπρεπε στο πρώτο ημίχρονο, για να καταφέρει να πάρει γρήγορα το προβάδισμα με 3-4 για πρώτη φορά στο παιχνίδι και να το διατηρήσει σχετικά εύκολα ως το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.Στο δεύτερο ημίχρονο η κούραση αλλά και η υπερβολική οπισθοχώρηση της ομάδας λίγο έλειψε να στοιχίσουν και να στείλουν το παιχνίδι στα πέναλτι, όμως η Μπάρνσλει στάθηκε άτυχη, σε δύο τουλάχιστον καλές φάσεις που δημιούργησε.Με τον Lukaku να τελειώνει το παιχνίδι μετά από ωραία αντεπίθεση της ομάδας.Δεν είναι δυνατόν να μην σταθούμε στα πολλά προβλήματα που έχει η ομάδα στην μεσοαμυντική της λειτουργία, ενώ και σε ατομικό επίπεδο υπήρχαν παίκτες σε πολύ κακή κατάσταση όπως ο Oviedo που αμυντικά εκτέθηκε σε αυτό το παιχνίδι, ο αναιμικός McGeady και ο μετριότατος Robles.Στην μετριότητα η εμφάνιση του αρχηγου Phil Jagιelka, ενω για τον Stones θα ήταν καλύτερα να μην σχολιάσουμε.Αντίθετα εξαιρετική εμφάνιση έκαναν Deulofeu,Barkley,Lukaku και καλή η εμφάνιση και για τους Mirallas και Naismith.

Εντεκάδες

Μπάρνσλει:Davies,Wabara(94’Rothwell),Roberts,Nyatanga,Mawson,Watkins(105’Smith),Scowen,Crowley,Hourihane,Pearson, Winnall(83’Wilkinson)

Έβερτον:Robles,Pennington(45′ Barkley),Jagielka, Stones,Oviedo,Besic, Cleverley,McGeady(45′ Deulofeu),Naismith,Mirallas, Lukaku

Τα γκολ

22′ Winnall   1-0

28′ Watkins   2-0

51′ Mirallas   2-1

59′ Naismith  2-2

60′ Crowley   3-2

78′ Lukaku    3-3

96′ Roberts    3-4 (Αυτογκολ)

115′ Lukaku  3-5