2. /
  4. /
  5. Μαρτίνεθ: Πετύχαμε το στόχο

Μαρτίνεθ: Πετύχαμε το στόχο μας

Ευχαριστημένος με τη νίκη πρόκριση επί της Μπάρνσλεϊ, έμεινε με δηλώσεις του ο Ρομπέρτο Μαρτίνεθ. Η Έβερτον αν και έχανε στο ημίχρονο 2-0, κατάφερε να ανατρέψει τα δεδομένα και ο Ισπανός έκανε ειδική μνεία στην πολύ καλή εμφάνιση του Deulofeu.

” Ήταν μια πολύ καλή εμφάνιση. Όλοι οι ποδοσφαιριστές μας στο δεύτερο ημίχρονο, ατομικά αλλά και συλλογικά ήταν πολύ δυνατοί. Η μέτρια εμφάνιση του πρώτου μέρους δεν συνεχίστηκε και στο δεύτερο, γιατί η ομάδα μπήκε πολύ αποφασισμένη. Ο στόχος μας ήταν να προκριθούμε και τον πετύχαμε. Ο Deuofeu ήταν εξαιρετικός από τη στιγμή που πέρασε στο παιχνίδι. Ο ρυθμός, η διείσδυση και η ικανότητα του στο ένας εναντίον ενός, ήταν κάτι που μας έδωσε την ώθηση που χρειαζόμασταν στο δεύτερο ημίχρονο. Το σχέδιο δεν ήταν να παίξει παραπάνω από 45 λεπτά, όμως προσαρμόστηκε καλά και σίγουρα θα επωφεληθεί από αυτό.

Η Μπάρνσλεϊ αποδείχτηκε πολύ ισχυρός αντίπαλος, αλλά αυτό που μου άρεσε ήταν η αντίδραση μας στο δεύτερο μέρος. Είχαμε πολλές ευκαιρίες και θα μπορούσαμε να πετύχουμε περισσότερα γκολ. Η σημερινή νίκη μας δείχνει μια πολύ ισχυρή πρόθεση, να στείλουμε ένα μήνυμα ότι νοιαζόμαστε για το θεσμό του League Cup. Θέλουμε να συνεχίσουμε τις καλές εμφανίσεις και να προχωρήσουμε στη διοργάνωση.”