2. /
  4. /
  5. Έβερτον-Λέστερ 2-1

Έβερτον-Λέστερ 2-1

Με δύο πρόσωπα η Έβερτον, ένα αρκετά καλό στο πρώτο ημίχρονο και ένα κακό στο δεύτερο ημίχρονο κατάφερε να πάρει τους 3 βαθμούς και να μείνει ζωντανή στην μάχη για ένα Ευρωπαϊκό εισιτήριο.

Στο πρώτο ημίχρονο η Έβερτον ξεκίνησε πολύ δυνατά. Προηγήθηκε μόλις στο 10′ όταν ο Antony Gordon έβγαλε μια παράλληλη με το τέρμα χαμηλή σέντρα και ο Richarlison στην πορεία της μπάλας άνοιξε το σκορ.Οι μπλέ συνέχισαν να πιέζουν και εκμεταλλεύτηκαν ένα λάθος του Ndidi που έκανε χέρι σε μια σέντρα του Digne.Το πέναλτι αξιοποίησε άριστα ο Sigurdsson που σκόραρε το 2-0. Η Έβερτον οπισθοχώρησε αλλά ήταν κατα πολύ καλύτερη στο πρώτο ημίχρονο με αρκετές ευκαιρίες να πετύχει και άλλο γκολ.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι ρόλοι αντιστράφηκαν η Έβερτον έδειχνε πολύ πιο παθητική και η Λέστερ αρκετά πιο επικίνδυνη.Οι Αλεπούδες σκόραραν γρήγορα στο 51′ και πίεσαν για ένα δεύτερο γκολ, που ευτυχώς δεν ήρθε παρά την κακή εικόνα που είχε η ομάδα να μας.Ο Ancelotti ενίσχυσε τον άξονα για να αναχαίτιση την απειλή του Maddison που μπήκε ως αλλαγή στο δεύτερο ημίχρονο και ήταν ο πιο επικίνδυνος παίκτης της Λέστερ.Τελικά οι προσθήκες των Davies και Mina βελτιωσαν την αμυντική εικόνα και παρόλο που οι μπλέ έδειχναν ανυπαρκτοι επιθετικά κράτησαν το 2-1 και τους 3 βαθμούς της νίκης.

Αξίζει να κρατήσουμε την εμφάνιση στο πρώτο ημίχρονο.Με τον Richarlison αλλά κυρίως τους Gordon και Digne να δημιουργούν αρκετές καταστάσεις για την άμυνα της Λέστερ.