5. Οι αξέχαστες νίκες επί

Οι αξέχαστες νίκες επί της Λίβερπουλ

Άλλο ένα μεγάλο ντέρμπι του Merseyside πλησιάζει και το Greek Toffees σας παρουσιάζει ένα μεγάλο αφιέρωμα, με τις αξέχαστες νίκες της ομάδας μας επί της Λίβερπουλ.

Από τον Dixie Dean στον Alan Ball και από τον Andy king στον Tim Cahill. Οι θρίαμβοι των μπλε και οι εφιάλτες των κόκκινων.

1932/1933: Η Έβερτον πραγματοποιεί μέτρια πορεία στο πρωτάθλημα καταλαμβάνοντας την 11η θέση, όμως στο FA Cup θα πανηγυρίσει το τρόπαιο κερδίζοντας 3-0 τη Μάντσεστερ Σίτι. Το ντέρμπι διεξήχθη την πρώτη Οκτωβρίου 1932 και η Λίβερπουλ αιφνιδίασε την Έβερτον σκοράροντας στο 23′ με τον Gunson. Το ημίχρονο έληξε με τους κόκκινους να προηγούνται, όμως στις αρχές του δευτέρου ο Critchley ισοφάρισε. Κάπου εδώ αναλαμβάνει δράση ο μυθικός Dixie Dean και με τα δύο γκολ που πετυχαίνει στο 73′ και 74′, ρίχνει στο καναβάτσο τους γείτονες.

1966/1967: Δύο εβδομάδες νωρίτερα, η Έβερτον είχε ηττηθεί 0-1 για το Charity Shield από τη Λίβερπουλ στο Goodison Park. Στις 27 Αυγούστου 1966, της παρουσιαζόταν μια πρώτης τάξεως ευκαιρία να πάρει εκδίκηση. Πράγματι ήταν καταιγιστική και στο πρώτο εικοσάλεπτο προηγούνταν με σκορ 2-0. Τα τέρματα σημείωσε ο Alan Ball στο 9′ και στο 17′. Η Λίβερπουλ θα μπει στο παιχνίδι με τον Tommy Smith στο 43′, όμως στο 83′ λεπτό ο Sandy Brown θα σφραγίσει τη νίκη για τα ζαχαρωτά. Ο αγώνας χαρακτηρίστηκε ως η πρώτη μεγάλη παράσταση του Ball με την Έβερτον.

1978/1979: Η 28η Οκτωβρίου 1978, ήταν μια ασυνήθιστα ηλιόλουστη και ζεστή μέρα για την εποχή. Η πόλη βρισκόταν στο πόδι λόγω του μεγάλου Merseyside Derby. Ο αγώνας θα μεταδιδόταν στην εκπομπή Match of the Day σε περιγραφή John Motson. Η Έβερτον μπήκε δυνατά στο παιχνίδι, πίεσε πολύ τη Λίβερπουλ και οι ευκαιρίες διαδέχονταν η μία την άλλη. Η υπεροχή τελικά καρποφόρησε στο 58′, όταν ο Andy King πέτυχε το φημισμένο γκολ παραβιάζοντας την εστία του Clemence. Οι κόκκινοι περιορίστηκαν σε παθητικό ρόλο, φεύγοντας με σκυμμένο κεφάλι από το Goodison Park.

1980/1981: Στις 21 Ιανουαρίου 1981, η Έβερτον πετύχαινε τεράστια πρόκριση επί της πανίσχυρης τότε Λίβερπουλ. Το παιχνίδι είχε πολύ δύναμη, πάθος, ενώ παραλίγο να υπάρξει σύρραξη μεταξύ των Mick Lyons και Graeme Souness. Η Έβερτον μπήκε δυνατά και είχε δοκάρι με τον Varadi στα πρώτα λεπτά του αγώνα. Ο Peter Eastoe θα βάλει μπροστά την Έβερτον στο 17′, ενώ στο 60′ ο Imre Varadi θα σημειώσει το 2-0. Πάνω στην ένταση του πανηγυρισμού θα πάει καταλάθoς μπροστά στην κερκίδα των φιλοξενούμενων, δεχόμενος πέτρες και κέρματα από τους Liverpudlians. Οι κόκκινοι το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν 2-1 με τον Case στο 76′.

1993/1994: Μια μεγάλη νίκη πετύχαινε η Έβερτον επί της Λίβερπουλ, στις 18 Σεπτεμβρίου 1993 με σκορ 2-0. Στο 27′ συνέβη η φάση του αγώνα. Από εκτέλεση κόρνερ του Hinchcliffe o McManaman διώχνει πολύ άτσαλα την μπάλα, αυτή στρώνεται στον Ward που δεν δυσκολεύεται να ανοίξει το σκορ. Έξαλλος ο Grobbelaar, αρχίζει να βρίζει να κατσαδιάζει και να βουτάει από το πιγούνι τον νεαρό MacManaman ο οποίος τον απωθεί. O Tony Cottee θα εκμεταλλευτεί λάθος της άμυνας της Λίβερπουλ στο 85′ και θα σημειώσει το τελικό 2-0.

1997/1998: Πριν το μεγάλο ντέρμπι, τα ζαχαρωτά συμπλήρωναν 7 χρόνια χωρίς ήττα από τους κόκκινους στο Goodison Park. Η Έβερτον δε συνάντησε καμία δυσκολία και με τον 18χρονο Danny Cadamarteri να οργιάζει, πέτυχε τη μεγάλη νίκη με σκορ 2-0. Ο Ruddock με κεφαλιά θα πετύχει αυτογκολ στο 45′ ανοίγοντας το σκορ. Στο 75′ λεπτό, ο εκπληκτικός Cadamarteri θα σκοράρει ένα πανέμορφο γκολ, σφραγίζοντας το τρίποντο για την Έβερτον. Κάποιοι είπαν ότι ένας νέος ηγέτης γεννιέται, όμως δυστυχώς δε θα είχε τη συνέχεια και την εξέλιξη που όλοι περίμεναν.

2006/2007: Μία τεράστια νίκη για τους μπλε του Merseyside και με απόλυτο πρωταγωνιστή τον Andy Johnson. Ήταν η μεγαλύτερη σε έκταση νίκη της Έβερτον σε ντέρμπι από το 1965. Το πάρτι θα ξεκινήσει στο 24′ με τον Cahill, ενώ δώδεκα λεπτά αργότερα ο Johnson θα διπλασιάσει το σκορ. Στο δεύτερο ημίχρονο η κόκκινοι θα ανεβάσουν την απόδοση τους, όμως δε θα καταφέρουν να πετύχουν κάποιο τέρμα. Στο 90′ ο Johnson με κεφαλιά, θα ολοκληρώσει τον θρίαμβο για την Έβερτον. Η γκάφα του Reina στο τρίτο γκολ, έχει μείνει στην ιστορία.

2010/2011: Η επικράτηση για τα ζαχαρωτά ήρθε με πολύ εύκολο τρόπο, αφού η Λίβερπουλ δεν προέβαλε καμία ουσιαστική αντίσταση. Απόλυτος έλεγχος του παιχνιδιού στο πρώτο ημίχρονο από την Έβερτον, που προηγήθηκε με τον Tim Cahill στο 36′. Οι κόκκινοι προσπάθησαν να αντιδράσουν στο δεύτερο, όμως δεν μπόρεσαν να διασπάσουν την καλά οργανωμένη άμυνα των μπλε. Στο 50′ ο Mikel Arteta θα σημειώσει το 2-0, που έμελλε να είναι και το τελικό σκορ. Η χαρά των Evertonians ήταν πολύ μεγάλη, καθώς οι Liverpudlians βυθίζονταν στην προτελευταία θέση.