4. /
  5. Έβερτον-Λίβερπουλ 1-1

Έβερτον-Λίβερπουλ 1-1

Σχόλιο

Τρίτο ντέρμπι του Μέρσεισάιντ στην σειρά που έρχεται ισόπαλο με 1-1 αυτη την φορά.Η Έβερτον για άλλη μια φορά δεν κατάφερε να κερδίσει την Λίβερπουλ και η αγωνιστική της τακτική δυστυχώς σου αφήνει την αίσθηση πως βγάζει ένα κόμπλεξ.

Στο πρώτο 25 λεπτό είχες την αίσθηση ότι η Έβερτον είναι κάποια μικρή ομάδα που μπήκε με σκοπό να κρατήσει το μηδέν.Ευτυχώς μετά το 25 λεπτό η ομάδα μας συνήλθε έκανε 2 καλές ευκαιρίες αλλά ο Mignolet ήταν σε καλή μέρα και έσωσε τους γείτονες   . Κόντρα στην ροή που είχε πάρει το παιχνίδι η Λίβερπουλ, σκόραρε σε μια φάση που ο Ings μένει αδικαιολόγητα μόνος του στο κέντρο της εστίας σε χτύπημα κόρνερ  και ο Howard δεν αντιδράει καν στην φάση που γίνεται μπροστά του.Ευτυχώς άμεσα η ομάδα μας τέσσερα λεπτά αργότερα, ισοφαρίζει το σκορ μετά από λάθος στην άμυνα των κόκκινων και ωραίο σουτ από κοντά του Lukaku.Στο δεύτερο ημίχρονο δεν άλλαξε κάτι κυρίως γιατί η ομάδα μας δεν πίεσε τους κόκκινους ασφυκτικά. Είχε κάποιες ευκαιρίες για γκολ, αλλά σπατάλησε πολλές φορές την κατοχή με πολλά γεμίσματα από την άμυνα στην επίθεση, πράγμα ασυνήθιστο για την ομάδα μας και αρκετά εκνευριστικό.Σε ατομικό επίπεδο καλή απόδοση από τους Lukaku,Barkley, McCarthy, θα ήταν παράλειψη να μην αναφέρουμε την εντυπωσιακά γρήγορη για Αργεντινό προσαρμογή του Funes Mori που έκανε εξαιρετική εμφάνιση.Εκνευριστική για άλλη μια φορά ο διατησία του Ατkinson σε σημείο να το θεωρούμε δεδομένο ότι θα πάρουμε λιγότερα σφυρίγματα από τους γείτονες όταν αυτός σφυρίζει ακόμα και όταν παίζουν πιο σκληρά απ’ο την ομάδα μας.

Εντεκάδες

Έβερτον:Howard,Browning,Jagielka,Funes Mori,Galloway,McCarthy,Barry,Deulofeu(60′ Lennon),Barkley, Naismith(79′ Kone),Lukaku

Λίβερπουλ:Mignolet,Skrtel,Can,Sakho,Moreno,Clyne,Milner,Leiva(Allen),Coutinho,Ings(76’Lallana) ,Sturridge